Çocukları mutlu, yaşlıları huzurlu bir dünya kurmak insani vazifemizdir

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile birlikte “Yaşlılar Haftası ve Çanakkale’yi Anma Programı” düzenledi.

Çocukları mutlu, yaşlıları huzurlu bir dünya kurmak insani vazifemizdir

“Yaşlılar Haftası ve Çanakkale’yi Anma Programı”na katılan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Çocukları mutlu, yaşlıları huzurlu bir dünya kurmak insani ve İslami vazifemizdir” dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile birlikte “Yaşlılar Haftası ve Çanakkale’yi Anma Programı” düzenledi.

Türkiye Diyanet Vakfı Kocatepe Konferans Salonu’nda düzenlenen programa katılan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, hayatı mevsimlere benzeterek, ilkbaharı, yazı, sonbaharı kışı olan hayatın, her dönemin de kendine ait özellikleri ve güzellikleri olduğunu söyledi.

Kültürümüzde yaşı kemale ermiş insana “ihtiyar” denildiğini ifade eden Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, ”İhtiyar; kelime olarak “seçkin, seçilmiş, tecrübeli” demektir. Toplumda kendisine danışılan, görüşlerine değer verilen, birikimleriyle hem kendisi hem de diğer insanlar için faydalı olan kimse demektir. Tecrübeleriyle hayata rehberlik eden kimsedir” dedi.

Başkan Erbaş, yaşlılık döneminin bir ömür boyunca elde edilen bilgi ve tecrübelerin yoğrulduğu bilgelik dönemi olduğunun altını çizerek, “Yaşlılarımız dinî değerlerimizi ve kültürel mirasımızı yarınlara taşımamızı sağlayan, geçmiş ile geleceği birbirine bağlayan en değerli varlıklarımızdır” şeklinde konuştu.

Başkan Erbaş, ailenin, evliliğin ve uzun yıllar bir arada yaşamanın çimentosunu sevgi, saygı, sadakat, sabır ve tahammül gibi kavramların oluşturduğunu vurguladı.

“Çocukları mutlu, yaşlıları huzurlu bir dünya kurmak bizim hem insani hem de İslami vazifemizdir” diyen Başkan Erbaş, şöyle konuştu:

“Amacımız, ailelerimiz mutlu ve huzurlu olsunlar”

“Yaşlıları huzursuz, çocukları mutsuz bir dünya, merhamet ve medeniyet sınavını geçemez ve nitekim geçemediğini de görüyoruz. Toplumlarda maalesef yaşlıların çok mutlu ve huzurlu olduğunu göremiyoruz. Bunun için gayret ediyoruz. Diyanet İşleri Başkanlığı olarak 400’e yakın noktada aile ve dini rehberlik büroları kurduk. Nedir derdimiz? Ailelerimiz mutlu, huzurlu olsunlar. Sabır ve tahammülle birbirlerine yardımcı olsunlar. Birbirlerini kırmasınlar üzmesinler. Anna-babalarına saygılı olsunlar.”

Gençlere, yaşlılarda kendi yaşlılıklarını görmesi ve ona göre davranmasını tavsiye eden Başkan Erbaş, böyle davranmanın büyük bir erdem ve ahlaki sorumluluk olduğunu anlattı.

“Mehmetçiğimiz büyüklüğünü gösterdi”

Erbaş, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103. yıl dönümü olduğunu hatırlatarak, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bir 18 Mart Zaferimiz daha oldu. Şanlı ordumuzun, Türk Silahlı Kuvvetlerimizin ulaşmış olduğu 18 Mart 2018 zaferi. Orada Mehmetçiğimiz büyüklüğünü gösterdi. Terör örgütlerinin bundan sonra artık milletimizi rahatsız etmesi zorlaştı. Çünkü onları silip süpürdü. Birçoğunu etkisiz hale getirdi. Çanakkale’de nasıl ülkemizin işgalini engellediyse, bugün de Suriye sınırında, oradan girip ülkemizi işgal etmeye kalkışmak için kurulacak olan o terör devletini yerle bir etti elhamdülillah.”

Programa, Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Mehmet Karabay, Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Dr. Ekrem Keleş, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Osman Tıraşçı, Başkanlığın üst düzey yöneticileri ve çok sayıda davetli katıldı. Ayrıca programda, Yaşlılar Haftası dolayısıyla Güngör Başyiğit, Başkan Erbaş’a çiçek ve tablo, Yüksel Tabak da Karabay’a çiçek ve Kur’an-ı Kerim hediye etti.

Diyanetliler Platformu  Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Dini Haberler Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Diyanet Duyurular Sayfamız için TIKLAYINIZ