Diyanet, Müftülerin Önünü Kesti

DİYANET HABER- Diyanet İşleri Başkanlığı , Müftülerin resmi nikah kıyabilme yetkisine dair açıklama yaptı

Diyanet, Müftülerin Önünü Kesti

Diyanet İşleri Başkanlığı, müftülere resmi nikah kıyabilmesi için İçişleri Bakanlığı’ndan henüz bir yetkilendirme ve görevlendirme olmadığını duyurdu.

Müftülerin resmi nikah kıyabilme yetkisine dair açıklama

Diyanet İşleri Başkanlığı internet sitesi üzerinden yapılan açıklamada, “5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununda yapılan değişiklikle İl ve İlçe Müftülüklerine Evlendirme Memurluğu yetkisi ve görevi verileceği hükmü Kanuna eklenmiş ancak bu konuda İçişleri Bakanlığından henüz bir yetkilendirme ve görevlendirme işlemi yapılmamıştır. İlgili Bakanlıkla Başkanlığımız arasında konuyla ilgili çalışmalar devam etmektedir.

Bu itibarla, İçişleri Bakanlığı tarafından müftülüklerimize yetki verilmeden resmi nikah kıyılması mümkün bulunmamaktadır. Yetkilendirme işlemleri konusunda Başkanlık tarafından müftülüklerimize ayrıca bilgilendirme yapılacaktır. Başkanlığımızdan gelecek bilgilendirme sonrasında müftülüklerimiz resmi nikâh işlemlerine başlayacaklardır.

Konuyla ilgili İçişleri Bakanlığı ile müşterek bir eğitim programı çalışması, uygulamalar konusunda klavuz el kitabı hazırlanması planlanmaktadır” denildi.

 

Diyanetliler Platformu

Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ