Diyanet Ne Yapmaya Çalışıyor?

Siz hiç kilisede spor yapıldığını, havrada topluca maç izlendiğini hiç duydunuz mu? Her şeyin yeri ve mekanı farklıdır. Bu tür uygulamalarla kime ve neye hizmet yapılmaktadır?

Diyanet Ne Yapmaya Çalışıyor?

Diyanet İşleri Başkanlığının Camilerde Gençlik Çalışmalarına eleştirel bir yazı…

Rasyonel Haber’in köşe yazarlarından Ahmet Köksel’ın Kaleminden;

Trt Diyanet Tv; 03.12.2017 pazar günü akşam haberlerinde Mersin’de (Mezitli) bir camide, gençleri camiye çekmek adına “camide gençlerle birlikte maç izlemek, masa tenisi oynamak” yapılan buna benzer etkinlikleri ballandıra ballandıra anlatan, haber yapan anlayışı ile ne yapmaya çalışıyor?

***

Yapılanlar ne derece cami adabına uygundur? Camiyi basitleştirmek, dünyevi etkinlikleri camide planlamak ve uygulamak, cami adabına muhalif davranmaktır.

***
Cami adabından bi haber olanlar ancak bu tür görüntü verebilir ya da kasıtlı olarak işi sulandırmaktan başka bir gayeleri yoktur.

***
Cami kahvehane değil ki futbol maçı izlensin, spor salonu değil ki masa tenisi vb. spor etkinlikleri yapılsın. Camiyi sevdirmenin, namaza alıştırmanın başka yolu yok mudur?

***
Hayra sevk ederken, malayaniden medet ummak bu tür laşkalıklarla olsa gerek. Bizim duyduğumuz, büyüklerimizden öğrendiğimiz camide dünya kelamı konuşmanın bile abes olduğudur. Camiler ibadet mekanıdır. Dinimizi talim etmek, dini sohbet dinlemek, meşveret vb. maksat dışında kullanmak kerih görülmüştür.

***
Son yıllarda yukarıdaki uygulamaların benzerlerini sık sık görmeye başladık. Diyanet ne yapmaya çalışıyor?

***
Camilerin kutsiyetini zedeleyici davranış içerisine girenleri diyanet uyarmayacak ta kim uyaracak? Kaldı ki bu uygulamalar, diyanetin bilgisi dahilinde onayı ile yapıldığı izlenimi vermektedir.

***
Siz hiç kilisede spor yapıldığını, havrada topluca maç izlendiğini hiç duydunuz mu? Her şeyin yeri ve mekanı farklıdır. Bu tür uygulamalarla kime ve neye hizmet yapılmaktadır?

***
Hasıl-ı kelam; anlaşılan odur ki malum şer yapının tahrifat süreci, camilerimizden ve diyanetten temizlenememiş.

Mevlam; cümlemize basiret versin de bu tür uygulamaların neye hizmet etmekte olduğunun farkına vardırsın…

Rasyonel Haber

 

Dini Haberler Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

 

Diyanetliler Platformu  Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ