Diyanet’ten 11 Bin Alım

Diyanet İşleri Başkanlığında görev almak isteyenlere fırsat doğdu. Diyanet boş kadroların tamamını sözleşmeli alımla doldurmayı düşünüyor.

Diyanet’ten 11 Bin Alım

Öncelikle adaylara şimdiden hayırlı olmasını dileriz. Diyanetten sorumlu Başkan yardımcısı Bekir Bozdağ daha önce yaptığı basın açıklamasında diyanet kadrolarında büyük açık olduğunu ve bu açığın biran önce giderilmesi hususunda çalışma başlatıldığı, ayrıca maliye bakanlığı başbakanlık ve cumhurbaşkanlığı ile bu konuyu konuştuklarını dile getirmiş ve izni aldığını belirtmişti. Bu hususta açıklamaların devamında bozdağ İmam Müezzin ve Kuran kursu öğreticisi alınacağının müjdesini verdi.

Diyanet Hangi Kadrolara Ne Kadar Alım Yapacak?

Diyanet İşleri başkanlığı kadrolarından 11 bin personel açığı olduğunu tıklayınız(İmam Hatip-Müezzin Kayyım-Kur’an Kursu Öğreticisi) duyurmuştuk.

Bozdağ yakın zamanda yaptığı açıklamasında en çok açığın İmam-Hatip, Müezzin Kayyım ve Kuran Kursu öğreticisi olduğunu dile getirmiş ve ihtiyaç olan sayının şuan belli olduğunu ancak alım sayısını şimdi vermeyeceğini ayrıca bu sayının yıl sonuna doğru açıklayacağını söylemişti. Önceki alımları gözönünde bulundurursak ilk alımda 5 bin bin müezzin (şuan en büyük açık Müezzin kadrolarında) ve 500 kuran kursu öğreticisi alınmasını bekliyoruz. 2018′ yılının ilk aylarında ikinci bir alımlar açık tamamen kapatılacak.

Diyanet’in Alımları Sözleşmeli mi Kadrolu mu Olacak?

Bilindiği gibi kadrolu personel atamaları Bakanlar Kurulu kararı ile gerçekleşiyor. Sözleşmeli atamalar da ise bir kaç bakanın onayı yapılabiliyor. Diyanet’ten sorumlu Bakan Bozdağ’ın Diyanet‘teki sıkıntıları yakından görmesi ve harekete geçmesi Maliye Bakanlığı ile istişare sonucu yapılacak personel (11 bin) atamasının sözleşmeli personel olarak atanmasına karar verildi.

Personel alımı ne zaman yapılacak?

Bozdağ en yakın zamanda alım yapılacağı husunda açıklama yapmıştı. Bu husu personellerin eğitimleri de gözönünde bulundurulursa en yakın zamanda ocak 2018 den önce ilana çıkılacağı (Diyanet imam , Kur’an Kursu Öğreticisi ve Müezzin Alımı Yapacak–Tıklayınız) ve süratle alımın yapılacağı aşikar…

Eğitimi bitirmeyen Kadrolara atanamayacak?

Diyanet’ten Sorumlu Başbakan Yardımcısı Bozdağ :

“Dini Yüksek İhtisas Merkezleri müftülerin, vaizlerin ve özel ihtisas gerektirenlerin eğitim ve öğretimini yapacak. Diyanet Eğitim Merkezleri, imam hatip, Kur’an kursu öğreticisi ve müezzin-kayyımların adaylık ve meslek içi eğitimlerini yapacak. Bu kanun yürürlüğe girdikten sonra belli bir süre buralarda eğitim ve öğretim almayanlar doğrudan imam hatip kadrolarına, Kur’an kursu öğreticisi kadrolarına, müezzin-kayyım, vaiz ve müftü kadrolarına atanamayacaklardır.” dedi.

Diyanet personel alımı için Sorumlu baskan yardımcısı bekir bozdağ acıklama yapmış ve önüzmüdeki günlerde alımlar olacağını söylemişti.

diyanet personel alımında daha önceki yöntemlerinde 3 katı cağırarak personel alımı yapmış ve ilk 3 katı cağırarak bunların arasında eleme yapmıştı. Elemeler komisyonlar tarafından yapılmış. ve puan sıralaması da 3 katına göre belirlenmişti. personel alımında ise bazı kurumlar farklı uygulamalar yayınladılar kafalar ise şimdi karıstı.

Personel alımında 5 katı uygulaması neye göre yapılacak?

İşte Resmi Gazete; 

Dini Haberler Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Diyanetliler Platformu  Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ