İslam cahiliyeyi ortadan kaldırmak için gönderilmiştir

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde verdiği “Bilgiden Bilince” konulu konferansta İslam’ın cahiliyeyi ortadan kaldırmak için gönderildiğini söyledi.

İslam cahiliyeyi ortadan kaldırmak için gönderilmiştir

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde verdiği “Bilgiden Bilince” konulu konferansta İslam’ın cahiliyeyi ortadan kaldırmak için gönderildiğini söyledi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde “Bilgiden Bilince” konulu konferans verdi.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş konferansta, Medeniyetin temelinin ilme ve bilime dayandığını, ilmin de temelinin okumak ve yazmak olduğunu vurgulayarak, öğrencilere tavsiyelerde bulundu.

Astronomi konusunda birkaç makale, kitap okuyan birisinin Kur’an’ı Kerim’de konuyla ilgili geçen ayetleri hiç okumayana göre daha iyi anlayacağına işaret Başkan Erbaş, her bilim dalından alan uzmanları ile beraber Kur’an-ı Kerim’i baştan sona tefsir etmek niyetinde olduklarını ifade ederek, “Astronomi ile ilgili ayetleri tefsir ederken bir astronom orada bulunsun. Müminun Suresi’nin ilk sayfasının yarısından sonra çocuğun ana rahmindeki gelişim süreçlerini anlatılıyor. O ayetleri tefsir ederken o alanın bir uzmanı mutlaka hocamızın yanında olsun. Bu uzmanları bir araya getirip mutlaka bu ayetleri daha iyi anlama noktasına gitmek gerekiyor” diye konuştu.

Başkan Erbaş, İslam’ın sadece Mekke’deki cahiliyeyi değil, dünyanın her yerindeki cahiliyeyi ortadan kaldırmaya yönelik gönderilmiş bir din olduğunu kaydetti.

Başkan Erbaş, medeniyetin yaşayabilmesi için bazı unsurların elzem olduğuna, Kur’an-ı Kerim’den ve sünnetten oluşan sahih bilgiye dayanan bir din anlayışının yaşaması gerektiğine işaret ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Medeniyetin muhafaza edilebilmesi için güçlü bir devlet yapısına sahip olunması lazım. Peygamberimiz o yüzden Medine-i Münevvere’de güçlü bir devlet kurmaya çalıştı. Orada bu devletin gücüyle esasında ‘Zarurat-ı Hamse’ dediğimiz şeyleri de muhafaza etti. Devlet olmazsa, devletini kaybedenlerin ne duruma düştüklerini biz bugün canlı olarak görüyoruz. O yüzden sınır boylarında, karakollarda nöbet bekleyen askerlerin, o bekledikleri süreyi nafile ibadet olarak değerlendiren hadisler var. Çünkü devlet, vatan çok önemli. Vatan sevgisi diyoruz. O yüzden sizler farklı yerlerde görev yapacaksınız, öğrencilerinize bu duyguyu mutlaka verin. Yani devletin güçlü olması noktasında Müslümanların topyekun bir bilinç içerisinde olması lazım. Eğer devlet güçlü olmazsa insanlar sömürge haline gelir.”

Medeniyetin ayakta kalabilmesi için geniş ufku, vizyonu olan nesiller yetiştirmenin önemine dikkat çeken Başkan Erbaş, insanın bilgiyle inşası kadar hem mimari hem de kültürel olarak İslam şehirlerinin imar edilmesinin de önemli olduğunu vurguladı.

Program, toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

 

Diyanetliler Platformu  Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Dini Haberler Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Diyanet Duyurular Sayfamız için TIKLAYINIZ