Kadın İzleyici Yayına Bağlanıp Sordu: 3 Kere Boş Ol Demekle Boşanılıyor mu?

Kocasının kendisine üç kere “Boş ol” dediğini belirten kadın izleyici, Pelin Çift’in programında ilahiyatçı yazar Fatih Çıtlak’a “Boşanmış oluyor muyuz?” sorusunu yöneltti.

Kadın İzleyici Yayına Bağlanıp Sordu: 3 Kere Boş Ol Demekle Boşanılıyor mu?

 TRT ekranlarında Pelin Çift’in sunduğu programa bağlanan kadın izleyici, bir çok insanın merak ettiği soruyu sordu. İlahiyatçı yazar Fatih Çıtlak’ın konuk olduğu programda izleyici “Eşim bana başkalarının yanında ‘boş ol, boş ol, boş ol’ dedi. Boşanmış oluyor muyuz? Bunun bir günahı var mı?” diye sordu.

“AYNI MEKANDA DURDUĞU İÇİN BİR BOŞAMA SAYILIR”

Medeni kanunda böyle bir şey olmadığını ifade eden Fatih Çıtlak, realiteden kaynaklı bu soruyu dini açıdan cevapladı. Çıtlak, eşin bulunduğu mekana dikkat çekerken “Kocanız bunu söylediğinde aynı yerde mi oturuyordu? Aynı mekanda söylediği için, aynı mekanda durduğu için, o 3 talak sayılmaz. Bir boşama sayılır” dedi.

“BEYEFENDİ HIYARLIK YAPMASIN”

Yinede nikahın tazelenmesi gerektiğini söyleyen Çıtlak “Boş ol diyebilmek için adamın akli dengesine bakmak lazım. Çok öfkeli anında söylüyor mu falan diye. Ama aynı yerde 3 kere boş ol, boş ol, boş ol demesi, bir kere boşamayı kuvvetlendiriyor. 3 ayrı boşama değildir. Siz bir tecdidi nikah yapın, aranızda nikahı tazeleyip yuvanızı bozmadan devam edin. Beyefendi de bir daha hıyarlık yapmasın” ifadelerini kullandı.