Kanser ve diyabete karşı eriyen mandalina kabuğu

Kanser ve diyabete karşı eriyen mandalina kabuğu

Türk bilim insanları mandalina kabuğundan efervesan tablet üretti. Araştırmanın başındaki Doç. Dr. Özlem Tokuşoğlu yüksek antioksidan ve C vitamini içeren bu tabletlerin kolesterolü, kan şekerini düzenlediğini, belirli kanser tipleri ile tümör oluşumlarını önlediğini söyledi.

Türk bilim insanları belirli kanser tipleri başta olmak üzere birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılabilecek mandalina kabuğundan efervesan tablet üretti. Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve İzmir Dokuz Eylül Teknoloji Geliştirme Bölgesi (DEPARK) Teknopark Spil Innova Ltd. Şti. Müdürü Özlem Tokuşoğlu, ‘Mandalina Efervesan Tablet’in iki yıllık bir çalışmanın ardından üretildiğini açıkladı. Tokuşoğlu bu tabletlerin kolesterolden birçok kanser türünün tedavisinde güvenle kullanılabileceği kaydetti.

Yapılan çalışmayla ilgili bilgi veren Tokuşoğlu, mandalina kabuklarında kurutma prosesi sonrası üretilen efervesan tablet üretiminin ardından yapılan spesifik analizlerde, mandalina kabuklarının yüksek antioksidan ve C vitaminince zengin olduğunu belirlediklerini dile getirdi. Mandalina kabuğundaki antioksidan flavanonların kolesterol düşürücü ve kan şekerini düzenleyici etkili olduğunu belirten Tokuşoğlu, şunları anlattı: “Ayrıca, belirli kanser tipleri ve tümör oluşumlarını önlemeye yardımcı etkili olduğunu, karaciğeri temizlediğini, sinir sistemi ve sindirim sistemini rahatlatıcı etkisi, gastrik ülserleri önlemeye yardımcı, lenf sistemini uyarmaya yardımcı olarak ödem giderici etkili olduğunu ve ve metabolizmayı hızlandırıcı etkileri hazırladığımız raporlarla ortaya koyduk. Bu bağlamda ürettiğimiz mandalina kabuğu tabletlerinin güçlü bir, sağlıklı ürün olduğunu ortaya çıkarmış olduk.”

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2015 yılı verilerine göre Türkiye’nin yılda 1 milyon 156 bin 365 ton mandalina üretiminin olduğunu, bunun büyük bir kısmının İzmir Seferihisar ilçesinde üretildiğini belirten Tokuşoğlu, mandalina kabuklarından tablet haricinde sabun üretimi de yaptıklarının altını çizdi. Tokuşoğlu, “Mandalina kabuklarını yapısındaki antioksidan fenolik maddelerin antibakteriyel ve antimikrobiyal özellikleri nedeniyle temizleyici etkisinin olduğunu saptadık. Bu özelliğinden yola çıkarak, zeytinyağlı mandalina sabunu da ürettik. Bu da gösteriyor ki, bu zamana kadar ekonomik değeri olmayan mandalina kabuklarının artık, hem gıda endüstrisinde efervesan tablet olarak, hem de sabun endüstrisinde kullanılabileceğini ortaya koyduk. Mandalina kabukları bu bağlamda, doğal fenolik antioksidanların ucuz ve güvenli olarak elde edilebileceği önemli bir potansiyel kaynaktır” diye konuştu.Tokuşoğlu, ürettikleri tableti, patent tescili ile koruma altına aldıklarını ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan gelecek onayın ardından tabletlerin sağlık içeceği ve gıda takviyesi olarak market raflarında yer alacağını dile getirdi.