Kilise cemaati ‘cami yapılmasın’ duasına çıktı!

Kilise cemaati ‘cami yapılmasın’ duasına çıktı!Cami, henüz proje aşamasında, adadaki kilisenin engelleme çalışmalarına maruz kaldı.

Kilise cemaati ‘cami yapılmasın’ duasına çıktı!

Kilise cemaati ‘cami yapılmasın’ duasına çıktı!Cami, henüz proje aşamasında, adadaki kilisenin engelleme çalışmalarına maruz kaldı.

İskoçya’nın batısında küçük bir ada konumunda olan ‘Dış Hebridler’ adlı bölge ilk camisine kavuşuyor. Cami, henüz proje aşamasındayken, adadaki kilisenin engellemelerine maruz kaldı.Cami, Müslümanların bağışları ile yapılıyor. İlk aşamada 65 bin Euro bağış toplandı.

40 bine yakın nüfusu bulunan Dış Hebridler adasında son yıllarda gelen göçler ile Müslüman sayısı da 8 bine ulaştı. Bu Müslümanların büyük çoğunu Suriyeli mülteciler oluşturuyor.

Cami yapımı, adadaki Hristiyanları tedirgin etti. Serbest Özgürlük Kilisesi’nin (Continuing) yerel kolu olan Presbiteryen Özgür Kilise, geçtiğimiz pazar günü tüm üyelerini kiliseye çağırarak, caminin yapılmaması için ‘dua etmeye’ çağırdı.

Cami proje aşamasındayken kiliseden yapılan resmi açıklamada; “Bizim esas kaygımız İslam dini ile ilgilidir. Eğer bir cami açılırsa, İslam inanç ve uygulamalara rağmen, kamuya açılarak bu adada kendini tanıtabilecektir” ifadelerine yer verildi.

Cami yapımı için süreç ilerledikçe kilisenin itirazları daha gür sesle dile getirilmeye başlandı. Bölgedeki Hristiyanlara göre İslamiyet ilahi kaynaklı bir din değildi. Ayrıca onlara göre caminin yapılması ile birlikte Dış Hebridler’de terör örgütlerinin de önü açılmış olacaktı.

Premier Christian Radio’nun haberine göre kilisenin engelleme ve karalama kampanyası sonuçsuz kaldı. İnşaat başladı ve büyük bir hızla devam ediyor. Caminin önümüzdeki Ramazan ayının hemen ilk günlerinde hizmete açılması bekleniyor.

Kaynak: Ömer Çftçi/Risale Haber

Dini Haberler Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ