Korku mu Heyecan mı ?

Korku mu Heyecan mı ?

Bursa’da gençlerin sabah namazlarına olan yoğun ilgisi şaşırtmaya devam ediyor.

Bursa’da yerel olarak yayın yapan Olay gazetesi bugün “Yeni bir gelenek mi doğuyor? ” başlığı ile verdiği haberde “Bayram namazı gibi kalabalık” sorusunu sordu.

Gazetenin “korku mu, heyecan mı, mutluluk mu” sorusunun sorulmasına neden olan ise 1 Ocak tatil sabahında Bursa’da bazı tarihi camilerin bir kaç yıldır dolması.

Gazete haberi verirken şunları yazdı

“Son yıllarda yeni yılın ilk günü Bursa Ulucami’de sabah namazında olağanüstü kalabalık bir cemaat toplanıyor.

1 Ocak’ta sabah namazına gelenler camiyi tamamen dolduruyor, Atatürk Caddesi park eden araçlar nedeniyle neredeyse ulaşıma tamamen kapanıyor.

1 Ocak 2018 sabahı da Ulucami’de yine aynı görüntüler yaşandı.

Binlerce kişinin aynı anda namaz kılabileceği ismi gibi büyük bir cami olan Ulucami yine tamamen doldu.

Ulucami’nin yanından geçen Atatürk Caddesi araçların üç-dört sıra yan yana park etmeleri nedeniyle trafiğe neredeyse kapandı.Son yıllarda gittikçe gelenekselleşen yılın ilk sabah namazı yoğunluğu çevredeki diğer camilerde de yaşandı.

Ulucami’de yer kalmayınca havanın da soğuk olması nedeniyle gelenler çevre camilere yönlendirildi. Bursa’da yeni yılın ilk sabahı cazibe merkezi haline gelen diğer bir cami de Şehreküstü Camisi oldu.

Yeni yılın ilk sabahı Bursa’nın tarihi camilerinde yaşanan bu yoğunluk akıllara bayram sabahları yaşanan görüntülerle birlikte acaba yeni bir gelenek mi başlıyor sorusunu getirdi. “