Kur’an Kursunu Kundakladılar

Kur’an Kursunu Kundakladılar

Diyarbakır’da, önceki gün bir Kur’an Kursu, kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce kundaklandı.

Diyarbakır Merkez Yenişehir ilçesi Üçkuyular TOKİ konutlarında bulunan bir Kur’an Kursu kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce kundaklandı. Hayat Kent Sitesi 3 A Blok’ta bulunan Kur’an Kursu’nda, kundaklanma sonrası küçük çaplı yangın çıktı. Yangın çevredekilerin müdahalesi sonucu kontrol altına alınarak söndürüldü. Can kaybının yaşanmadığı kundaklama sonucunda kursta bulunan 3 Kur’an-ı Kerim, Diyanet İşleri Başkanlığına ait bir ilmihal, bir Arapça sözlük ve çeşitli dini kitaplar yandı ya da tahrip oldu.

Çevre sakinlerinin müdahalesiyle yangın kontrol atına alınırken, Kur’an Kursu binasında maddi hasar oluştu.

Kundaklanmanın ardından olay yeri incelemesi yapılarak, olaya ilişkin soruşturma başlatıldı.

Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı başka bir Kur’an Kursu’nda resmi öğretici olan aynı zaman da kundaklanan Kur’an Kursu’nda fahri öğretici olarak gönüllü çalışan Muhammed Mesut Eser, önceki gün Cuma namazı öncesi gerçekleştiğini söyledi.

Eser, biri ya da birilerinin Kur’an Kursu’na girerek, kendisine ait 2 cübbe, 2 sarık ve 3 Kur’an-ı Kerim’i, Diyanet İşleri Başkanlığına ait bir ilmihal, bir Arapça sözlük ve dini içerikteki kitapları ateşe verdiğini söyledi.

‘BİR KİŞİ CUMA HUTBESİNE TEPKİ GÖSTERDİ’

Diyanet İşleri Başkanlığı görevlisi Muhammed Mesut Eser, Kur’an Kursu’nun kimler tarafından kundaklandığına dair kesin bir bilginin ellerinde olmadığını, ama Türkiye’nin Afrin’de yürüttüğü, “Zeytin Dalı Harekatı”na ilişkin geçen Cuma günü Diyanet İşleri Başkanlığının resmi hutbesinin okutulduğunu, cemaatten bir kişinin ise okunan hutbeye tepki gösterdiğini söyledi. Site cemaatinin 30-40 kişi olduğunu dışarıdan ise cuma namazına katılanların 150 kişi civarı olduğunu, hutbeye tepki gösteren bu kişinin de dışarıdan gelen kişiler arasında olduğunu ve tanımadıklarını aktaran Eser, “Biz, mescit tadilatı ve genişletme çalışması için cemaatten bağış topluyoruz, hutbeye tepki gösteren bu kişi, Cuma çıkışında kurs öğrencilerine, ‘Ben mescit için 300 TL vermeyi düşünüyordum. Ama siz, siyaset yapıyorsunuz. Hutbede, vatan, bayrak, ülkeden bahsediyorsunuz. Bunun için vermeyeceğim.’ demiş.” diye belirtti.

‘SİTE İÇİNDEN BİRİLERİ YAPMIŞ OLABİLİR’

Hutbeye tepki gösteren bu kişinin mi olayı yapıp yapmadığını bilmediklerini ama böyle bir durumun yaşandığını dile getiren Eser, olay sonrası, polis ekiplerinin olay yerine gelip inceleme başlattığını söyledi. Sitenin kameralarının incelendiğini ve dışarıdan yabancı bir kimsenin siteye girdiğini tespit edilemediğini kaydeden Eser, “Kameralarda yapılan incelemelerden dışarıdan birinin gelip kundaklandığına dair bir tespit yok. Site içinden biri veya birilerinin yaptığı şüphesi var. Kamera kayıtlarında kundaklanmanın olduğu saatlerde siteye dışarıdan gelen ve giden yabancı kimse görülmüyor.” dedi.

Salih YEŞİL/Güneydoğu Güncel