Müftü’nün Adını Kullanarak Dolandırıyorlar

Vali ve belediye başkanlarının adını kullanarak dolandırıcılık yapan şebeke şimdi de Müftü`nün adı ile hayır parası istiyor

Müftü’nün Adını Kullanarak Dolandırıyorlar

Dolandırıcıların yeni taktiği Arakan ve Kudüs

Vali ve belediye başkanlarının adını kullanarak dolandırıcılık yapan şebeke şimdi de Müftü`nün adı ile hayır parası istiyor

Manisa’da son zamanlarda sık yaşanan dolandırıcılık olaylarına bir yenisini daha eklendi. Manisa Valiliği, Belediye Başkanlıkları, Belediye Genel Sekterliği gibi makamları, bu makamlara sahip insanların adlarını kullanan ve daha da ileri giderek seslerini taklit eden dolandırıcılar, listelerine bu kez Manisa Müftülüğü’nü ekledi.

Manisa Müftülüğü’nün ismini kullanan dolandırıcılar, “Müftülük adına Arakan için, Kudüs için yardım topluyoruz” diyerek vatandaşların dini duygularını istismar ediyor.

Yaşanan dolandırıcılık olayı ile ilgili vatandaşları bilgilendiren Manisa Müftülüğü, şu uyarıda bulundu: “Manisa Müftülüğü resmi bir kurumdur ve bu nedenle gelişigüzel yardım toplayamayız. Resmi olarak, ilgili makamlardan izin alarak gereken yardımları toplarız. Bu konuda vatandaşlarımızı dolandırıcılara karşı uyarıyoruz. Yardım bahanesiyle insanları dolandıran insanlara kanmasınlar”. (Manisa İnternet Haber)

Diyanet Duyurular Sayfamız için TIKLAYINIZ

Dolandırıcılardan Vali Taklidi

Manisa Müftülüğünün ismini kullanan dolandırıcıların, “Müftülük adına Arakan için, Kudüs için yardım topluyoruz” diyerek vatandaşların dini duygularını sömürmeye başladıkları ortaya çıktı. Durumdan şüphelenen bazı hayırseverlerin müftlüğü aramasıyla ortaya çıkan dolandırıcılık olayıyla ilgili açıklama yapan Manisa Müftülüğü vatandaşların bu tarz olaylara itibar etmemelerini istedi. Manisa Müftülüğü tarafından cuma namazında yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Manisa Müftülüğü olarak, resmi kurumlar olarak gelişigüzel yardım toplamayız. Resmi olarak, izin alarak gereken yardımları toplarız. Bu konuda vatandaşlarımızı dolandırıcılara karşı uyarıyoruz. Yardım bahanesiyle insanları dolandıran insanlara kanmasınlar.”

Valinin sesi taklit edilmeye devam ediyor
Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer’in adının kullanılarak ve zaman zaman sesinin taklit edilerek hayırseverlerin arandığı ve iyi niyet duygularının istismar edilerek engelli vatandaşlara tekerlekli sandalye alınacağı ve bunun gibi gerekçelerle para yardımı talebinde bulunduğu tespit edilen bir kişinin tutuklanmasının ardından Vali Güvençer’in sesinin taklit edilmeye devam ettiği açıklandı. Manisa Valiliğinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“11 Aralık’ta yaptığımız kamuoyu duyurusunun ardından telefon ile dolandırıcılık konusuyla ilgili olarak bir kişi tutuklanmıştır. Ancak Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer’in sesinin taklit edilerek hayırseverlerin aranmaya ve iyi niyet duygularının istismar edilerek engelli vatandaşlarımıza tekerlekli sandalye alınacağı ve bunun gibi gerekçelerle para yardımı talebinde bulunulmaya devam edildiği öğrenilmiştir. Gerek Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer gerekse Manisa Valiliği adına hiçbir hayırsever kişi ya da kuruluşun aranarak engelli vatandaşlarımız veya diğer ihtiyaç sahipleri için yardım talebinde bulunulmadığı, hayırsever kişi ve kuruluşların Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer ve Manisa Valiliği adına kendilerini arayarak yardım talep eden bu şahıslara itibar etmemeleri, böyle bir durumla karşılaşmaları halinde ivedilikle Valilik, Kaymakamlık, Emniyet, Jandarma ya da Savcılığa bildirmeleri bir kez daha kamuoyunun dikkatine önemle ve saygıyla duyurulur.”