Örnek İmam

Örnek İmam

Hedefhalk haber site yazarı Adnan Öz İmamların mahallenin abileri olması gerektiğini vurguladığı yazısında imamların namaz memuru olarak var olan yanlış algıyı kırmaları gerektiğini yazdı.

Diyanet Duyurular Sayfamız için TIKLAYINIZ

İşte O Yazı: 

Bir haber izledim, haber çok hoşuma gitti.  Örnek alınacak bir imam haberi idi bu haber.

Bu imam bilindik namaz kıldırma memuru diye adlandırılan memurlardan farklıydı. Yani tam manası ile imama yakışan, olması gereken uygulamaları vardı. İmamların bu rahat ve umursamaz hali bizleri derinden yaralamaktadır.

Namazdan namaza camiye gelip namazını kıldırıp camiyi kapatıp giderken görevinin bittiğini düşünen tipik imamlardan bahsediyorum.

Şimdi bu yazıyı okuduklarında bana kızacaklarını da biliyorum.

Ama bana kızacaklarına kendilerini sorgulasınlar. Biz imammıyız namaz kıldırma memurumuyuz diye.

İzlediğim habere göre imam caminin tuvaletlerinden iki tanesini banyoya çevirmiş.

Ve şampuanı dahil banyo ortamını oluşturmuş.

Bir de not yazmış “sokakta yaşayan insanlar, içeri girip kapıyı kilitleyip banyo ihtiyaçlarınızı görebilirsiniz” diye. Daha detaylı yazabilmek için haberi tekrar izlemek istedim ama ulaşamadım olan ile yetinelim.

İmam sunucuya şunu söyledi “ siz sokak çocukları olabilirsiniz, siz uyuşturucu müptelası olabilirsiniz, sizin bu durumda oluşunuzun sorumlusu bizleriz” dedi ve bu durumdan üzüntü duyduğunu söyledi.

Aynı imam hayvanlar içinde barınak yaptığını kameraman aracılığı ile dünyaya duyurdu.

Yani imamlık sadece insanları kapsayan bir hizmet değil bütün yaradılmış olan bitki, ağaç, hayvan ve insana hizmeti ve yol göstermeyi, kol kanat germeyi gerektiriyor.

İmam mahallenin abisi pozisyonunda olmalıdır. Çaresize çare aramalı, dertlinin derdine derman olmaya gayret etmelidir.

İmam tabii ki devlet değil, her derdi çözemez diye düşünülebilir ama imam hem devlet ile ihtiyaçlı arasında köprü görevi görebilir hem de her mahalle de, her sokakta olan hayır sever vatandaşlarımız ile ihtiyaç sahibi insanları buluşturabilir yada bu ihtiyaçların giderilmesini sağlayabilir.

İmam akşam ev ziyareti yapmasa bile esnafları ziyaret edip hal hatır sorup bir çaylarını içebilir.

Aslında olması gerekenler bunlarken bunların yapılmadığı bir ortam da bunların yapılabileceğini bize gösterip, bunları bizlere hatırlattığınız için size teşekkür ederiz sayın Osman GÖRKEM. Allah sizden ve sizin gibi yaptığı işin hakkını verme gayreti içinde olanların hepsinden razı olsun İnşallah.