Suudi Arabistan’da İskambil Şampiyonası düzenlendi; Kabe imamı Adil el Kelbani de katıldı!

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da, 52 kartlık bir desteden oluşan ve Arap Yarımadası bölgelerinde “baloot” oyunu olarak bilinen, “İskambil Şampiyonası” düzenlendi.

Suudi Arabistan’da İskambil Şampiyonası düzenlendi; Kabe imamı Adil el Kelbani de katıldı!

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da, 52 kartlık bir desteden oluşan ve Arap Yarımadası bölgelerinde “baloot” oyunu olarak bilinen, “İskambil Şampiyonası” düzenlendi.

Suudi Arabistan Millî Futbol Takımının oyuncularının katılımıyla gerçekleşen İskambil Şampiyonası, Arap Futbol Federasyonları Birliği Başkanı ve aynı zamanda Suudi Arabistan Spor İdaresi Başkanı olan Turki Al eş-Şeyh’in girişimiyle tarafından Riyad’da düzenlendi.

Apex Sergi ve Konferans Merkezinde düzenlenen şampiyonada toplam 4112 sporcu “büyük ödül” için yarıştı.

ÖDÜLLER KUMARA TEŞVİK EDİYOR

Şampiyonadaiskambil kâğıdı oyunu sonunda dereceye giren sporculardan birinciye 500 bin, ikinciye 250 bin, üçüncüye 150 bin ve son olarak dördüncüye 100 bin Suudi Riyali ödül verilecek.

İSLAM ALEMİNDEN SUUDİ DEVLETİNE BÜYÜK TEPKİ

İki mübarek şehir Mekke ve Medine’nin içinde bulunmasından dolayı bütün Müslümanlar için kutsal kabul edilen Suudi Arabistan topraklarında İslam’ın ruhuna uymayan bu tür oyunların düzenlenmesi büyük tepkilere neden oldu. Sosyal paylaşım sitesi Twitter’da, #Riyad’daBalootŞampiyonası etiketiyle yapılan paylaşımlarda son zamanlarda ılımlı İslam kılıfıyla İslam’ı tahrip etmekle suçlanan Suudi yönetimi topa tutuldu.

Buğanim” isimli Twitter kullanıcısı, Bin Selman’ın Kudüs’ü sattığına, Esad’ın koltuğunda kalması için Trump’a milyar dolarlar verdiğine, Yemen’de sivilleri öldürdüğüne ve Hamas’ı terör örgütü olmakla suçladığına dikkat çekerek Baloot(iskambil kâğıdı) Şampiyonasına ilgi gösterdikleri için Suudi Arabistan halkını kınadı.

Ala Anasu” isimli Twitter kullanıcısı da “Suudi Arabistan halkının tepkisiz kalmasını garipsiyorum. Acaba bu halka bir şey yedirip içiriyorlar da, o yüzden mi bu denli gaflete düşüyorlar. Suudi halkının derin uykuya geçmesi; maskaralıktır.” ifadelerinde bulundu.

‘SUUDİ ARABİSTAN HELAK OLACAK’

Es-Suheyli isimli Suudi Arabistanlı ise Twitter paylaşımında ülkede Baloot Şampiyonası fikrine karşı çıkarak, “Şu anki gidişat hayra alamet değildir, yoksa Allah korusun Allah’ın İsra Suresi’ndeki hükmüne muhatap oluruz: “Biz bir memleketi helâk etmek istediğimizde, onun refah içinde yaşayan şımarık elebaşlarına (itaati) emrederiz de onlar orada kötülük işlerler. Böylece o memleket hakkındaki hükmümüz gerçekleşir de oranın altını üstüne getiririz.” ifadesine yer verdi.

“Turki” isimli başka bir kullanıcı kumarın her türlüsünün haram olduğunu ve her hâlükârda Mübarek topraklarda şampiyonanın düzenlemesinin büyük vebal olduğunu söyleyerek, ‘Ya Rabbim, Suudi Arabistan’ın günahlarından dolayı bizleri azap etme’ şeklinde dua etti.

SUUDİ ARABİSTAN KABE İMAMLARINI EMELLERİNE ALET EDİYOR

Suudi Arabistan’da ilk kez Kabe imamı olarak tayin olunan siyah tenli İmam Adil el Kelbanide İskambil Şampiyonasına katıldı. Kelbani’nin oyun masasında elinde kâğıtlarla fotoğraflarının sosyal medyada paylaşılması, “turnuvanın meşrulaştırılması” çabası şeklinde yorumlandı.

İSKAMBİL KAĞIDI, OKEY, TAVLA OYUNLARI OYNAMANIN HÜKMÜ NEDİR?

Ortada karşılıklı bir para koyma -az veya çok- söz konusu ise, bu tür oyunlar haramdır. Böyle bir iddia yoksa mesele haramlıktan çıkar.

Ancak bu, hiçbir sakıncası olmadığı anlamına gelmez. Çünkü bu tür oyunların alışkanlık hâline gelmesi, zaman israfına düşülmesi her zaman mevzu bahistir. Bu sebeple en doğru hareket, böylesi oyunlara hiç bulaşmamaktır.

Tavla, zarla oynandığı için caiz olarak görülmemektedir.

Diyanetliler Platformu  Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Dini Haberler Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Diyanet Duyurular Sayfamız için TIKLAYINIZ

 

Musab İslam Kadinan / milligazete.com.tr