Vali’nin Eşinden ‘Çocuğum Diyanet’te Emin Ellerde’ Projesi

Vali’nin Eşinden ‘Çocuğum Diyanet’te Emin Ellerde’ Projesi

04-06 yaş Kur’an Kurslarında görev yapan öğreticilere yönelik “Çocuğum Diyanette Emin Ellerde” projesi kapsamında Türkiye’de ilk defa İlk Yardım Sertifikası alan kursiyerler için tören düzenlendi. Törende 60 öğretici ilk yardım sertifikası aldı.

Vali Ali Kaban’ın eşi Neriman Kaban’ın himayelerinde düzenlenen “Çocuğum Diyanet’te Emin Ellerde” projesi kapsamında 04-06 Yaş Kur’an Kursu öğreticilerine İlk Yardım Sertifika töreni düzenlendi. Altın Kayısı Ramada Otelde düzenlenen programa, İl Müftüsü Ümit Çimen, İl Sağlık Müdürü Doç.Dr Recep Bentli,  İl Sağlık Müdürlüğü Acil Sağlık Hizmetleri Başkanı Dr. Muhammed Duran, Acil Sağlık Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. Osman İçel, Himayelerinde program gerçekleştirilen Neriman Kaban, Kuran Kursu Öğreticileri katıldı. Burada konuşan İl Müftüsü Ümit Çimen şunları dile getirdi: “ Biz Diyanet İşleri Başkanlığı olarak bulunduğumuz yerlerde illerde toplumu din konusunda aydınlatma göreviyle görevliyiz. Toplumu din konusunda aydınlatma görevini yaparken de hiç şüphesiz Kur’an kurslarının önemini anlatmak izahtan vabestedir. Kursan kurslarımızın insanımızın eğitiminde, dini anlamda beslenmesinde çok önemli bir yer tutmakta. Kuran kurslarımız 3 kategoride hizmet yürütmekte. Bunlardan birisi ihtiyaç odaklı denilen yaş sınırının da bulunmadığı özellikle hanım kardeşlerimizin annelerimiz, gelin kızlarımızın evlatlarımızın dahi katılabildikleri âdeta aileye hizmet eden, ailenin eğitimine katkı sağlayan eğitim yuvaları olarak devam etmekte. İkinci kategorisi hafızlık müesseselerimiz. Hafız yetiştiren Kur’an Kurslarımız var. Kız öğrencilerimize ve erkek öğrencilerimize hizmet eden.  Üçüncüsü de Diyanet İşleri Başkanlığımızın son dönemde önem verdiği geliştirdiği bana göre Kur’an kurslarının içerisinde en önemli yeri tutan bir Kur’an kursumuzdur 0-4,0-6 yaş gurubu. Halk arasında ana sınıfı dediğimiz Kur’an Kurslarımız.”

İLİMİZDE 344 KUR’AN KURSU VAR

Müftü Çimen sözlerini şu şekilde sürdürdü: “ İlimizde 344 Kur’an Kursumuz var ihtiyaç odaklı, buralarda 5 bin 233 öğrencimiz eğitim görmekte. 13 adet hafızlık yatılı Kur’an kursumuz var. Bu Kur’an kurslarımızda da eğitim gören 572 öğrencimiz var. 0-4,0-6 yaş gurubu Kur’an Kurslarımızın adedi ise 28 Kur’an Kursumuz ama 66 sınıfımız var. Bu Kur’an kurslarımızda da bin 54 öğrencimiz eğitim görüyor. Bu proje kapsamında sertifika alacak öğreticilerimiz 0-4,0-6 Kur’an Kurslarında eğitim ve öğretimim yürüten arkadaşlarımız. Bana göre Kur’an Kurslarının en önemli görevini yürüten en hassas görevi yapan hoca hanım kardeşlerimiz aramızdalar. Sağlıklı vücut sağlıklı beslenmeyle mümkün. Sağlıklı toplumları da sağlıklı insanlardan oluşturursak sağlıklı toplumları gerçekleştirebiliriz. Sağlık dindarlık ta sağlıklı toplumun en önemli unsuru. Bu gün dünden daha çok ihtiyacımız var sağlıklı dindarlığa. Yanlış anlaşılmasın bu gün yeryüzündeki Müslümanlardan maalesef yüce dinimiz İslam mahcup. Bu gün yeryüzünde İslam’ı temsil eden bizler yeterince İslam’ın mütebeccüm çehresini dini hayata yansıtamıyoruz. Ülkemizin dışında din adına, dindarlık adına kap kara bir fotoğrafı da görüyoruz. Biz Allah resulünün ashabından sonra ilahi kelimatullah emanetini omuzlarına alan ve bin yıldır bizim yüz akımız olan İslam’ın da mütebessüm çehresi olan muhteşem bir tarih, kültür, medeniyet oluşturduk. Bu ihtişamlı, İslam’ın, Müslümanların yüz akı olan bu medeniyeti besleyen hiç şüphesiz bu toprakların çocuklarının bin yıldır bu emaneti omuzlarında taşıyan bu milletin din algısı din bakışıdır. Bu gün ölümü ve öldürmeyi sıradanlaştıran insanları gördükçe bu medeniyeti besleyen bizim insan merkezli hoş görü eksenli Kur’an ve sünnete dayalı imha değil ihya bakışlı muhafaza etmemiz önemlidir.  O yüzden dün ve bu gün o dindarlığımızın genleriyle oynama gayreti her zaman mevcut. Bizim, bu toprakların çocuklarının aziz milletimizin din algısına bakışına ilim ve irfan ayaklı din bakışına karşı büyük tuzaklar kurulmakta.”

İLK YARDIM PROJESİ TÜRKİYE’DE İLK OLMA ÖZELLİĞİ TAŞIYOR

Müftü Çimen: “Hz. Ali (r.a.n) çok güzel bir sözü var; ‘Çocuk kalbi ekilmemiş tarla gibidir. Ona ne verirseniz onu alır, tutar.’ Buyuruyor. Küçük çocuklarımızın temiz ve taze, yeni, boş bir zihinle bize teslim edilen tertemiz bir kalpla bize emanet edilen çocuklarımızı eğiten Hocalımızın da eğitimi çok önemli. Bu hoca hanımlarımızın farklı sertifikaları vardı. Bu proje ile hoca hanımlar yeni bir kabiliyet yeni özellik kazandılar. Çocuğum Diyanette Emin Ellerde projesi Türkiye’de bizim kurumuzda İlk Yardım Projesi ilk proje. Türkiye’de Kur’an Kursu öğreticilerine yönelik yapılmış ilk proje.” dedi.

Yapılan konuşmanın ardından usta öğreticilere Neriman Kaban hediye ve sertifikalarını verirken,   İl Müftüsü Ümit Çimen’in Kuran Kursu öğreticileri adına, Neriman Kaban’a  hediye takdim edildi. Daha sonra ise proje de görev alanlara sertifika ve belge verildi.

Rahime Gül Erbaş/ Malatya Sonsöz