Caminin Baş Tacı Oldular

Caminin Baş Tacı Oldular

Bursa’nın Orhangazi ilçesindeki Gazi Orhan Bey Camii, leyleklere de yuva oldu. Hem de deyim yerindeyse leylekler, caminin baş tacı oldu.

Gazi Orhan Bey Camii’nin Kubbesindeki Leylek Yuvası İlgi Çekiyor

Caminin kubbesinde bir leylek yuvası. İçinde de 4 tanesi yumurta var. Bu sevimli ve bir o kadar da ilginç görüntü Bursa’nın Orhangazi ilcesindeki Gazi Orhan Bey Camii’nden yansıdı kameralara.

18 yıl önce Türkiye Diyanet Vakfı’nın yaptırdığı cami her yıl bahar ve yaz aylarında göçmen kuşları misafir ediyor. Bu yıl da ilkbaharla birlikte leylekler caminin konuğu oldu; “Ben 9 senedir burda esnaflık yapıyorum Mart ayının sonunda Nisan ayının başlarında ortalarında leyleklerin ilk önce birisi olmak üzere sonra ikincisi gelir. Yavrular yumurtalarını bırakır ondan sonra Ağustos’un sonunda Eylül’ün başında göçüp giderler.”

Leylekler 29 metre yüksekliğindeki ana kubbede yumurtalarını titizlikle koruyor. Yavrular yumurtadan çıktıktan sonra onları büyütüyor ve sonbahara doğru da sıcak bölgelere göç ediyor. Bu sevimli aile esnaf ve vatandaşların da ilgisini çekiyor.

2007’den beri Orhangazide esnaflık yapıyorum esnaflığımın çoğu Merkez Cami burda geçti leylekleri uzun zamandır görüyoruz burda onlar geldiği zaman baharın geldiğini anlıyoruz onlar gelince huzur buluyoruz öyle söyleyim.