Diyanet, 10 Kasım’da Atatürk Anmadık, Çünkü..

Diyanet İşleri Başkanlığı, 10 Kasım’da Atatürk’ten neden bahsetmediğini bir vatandaşın sorusu üzerine açıkladı

Diyanet, 10 Kasım’da Atatürk Anmadık, Çünkü..

Diyanet İşleri Başkanlığı, 10 kasım’da Atatürk’ten neden bahsetmediğini bir vatandaşın sorusu üzerine açıkladı

Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk, bugünkü köşesinde “Diyanet’in Atatürk cevabı” başlıklı bir yazı kaleme aldı. Yazısında, 10 Kasım’ın Cuma gününe denk gelmesine rağmen camilerde okunan hutbelerde Atatürk’ten bahsedilmemesini nedeni olarak Diyanet’ten gelen cevabı yayınladı

İşte Öztürk’ün o yazısı:

“Yalnız 10 Kasım’da değil, Cumhuriyet Bayramımızda, 30 Ağustos Zafer Bayramımızda, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda, Çanakkale zaferimizde de Atatürk’ün adı geçmiyor. Açıkçası, ülkemiz için önemli günleri, hutbeyi hazırlayanlar belki de aldıkları talimatlar gereği “yok” sayıyor. Diyanet’e bu konuda çok başvuru oluyor.

Örneğin, 10 Kasım Cuma günü Atatürk’süz hutbe için Diyanet’i telefonla arayanlara alay edercesine “Atlanmış. Haftaya telafi edilir” cevabı verildi.

Ama, o hafta hiç gelmedi.

Mahmut Selçuk Yalınkılıç gibi Başbakanlık İletişim Merkezi’ne (BİMER) başvuranlar oldu. Diyanet İrşat Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından verilen cevabı okuyalım: “Diyanet İşleri Başkanlığı, milletçe dayanışma ve bütünleşmeyi amaç edinerek İslam’ın inanç, ibadet ve ahlak esasları ile ilgili işleri yürütmek, din konusunda toplumu aydınlatmak ve ibadet yerlerini yönetmekle görevli bir kurumdur. Başkanlığımız kuruluşundan bu güne millet bilincimizin, birlik ve beraberliğimizin pekiştirilmesine, milli ve manevi değerlerimizin yüceltilmesine gerekli hassasiyeti göstermekte ve bu değerlerimizin gelecek nesillere en güzel şekilde aktarılması noktasında radyodan televizyona, dini yayınlardan eğitim hizmetlerine, hutbelerden vaazlara, konferanslardan sempozyumlara ve daha pek çok alanda çağın bütün imkânlarından da yararlanarak hizmet sunmaktadır. Hizmet alanı sadece hutbelerden ibaret olmayan Başkanlığımız, Cumhuriyetimizin kurucusu, toplumumuzun ortak değeri olan Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’e, silah arkadaşlarına, bütün şehit ve gazilerimize yıl genelinde değişik vesilelerle farklı etkinliklerde yer vermekte ve kendilerini dualarla anmaktadır.”