Reklam
D Haber

İnancın Zaferi Çanakkale

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma etkinlikleri kapsamında İl Müftülüğü konferans salonunda İnancın Zaferi Çanakkale konulu konferans düzenlendi.

İnancın Zaferi Çanakkale
  • Müftülük
  • 20 Mart 2018
  • İnancın Zaferi Çanakkale için yorumlar kapalı
Reklam

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma etkinlikleri kapsamında İl Müftülüğü konferans salonunda İnancın Zaferi Çanakkale konulu konferans düzenlendi.

İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Dibekli Köyü İpekçi Camii İmam Hatibi Atakan Aydın’ın Kur’an-ı Kerim tilaveti ile devam etti.

Açılış konuşmasında İl Müftüsü Ali Hayri Çelik “Çanakkale imanın tekniğe galip geldiği bir zaferdir. Elhamdülillah yine aynı ruh ile askerlerimiz mazlumların yanında, halkımız da maddeten ve manen askerlerimizin yanında muzafferiyeti için elleri semada Cenab-ı Hakka dua ve niyazları ile desteğini esirgemiyor. Bizler tarihimizi iyi bir şekilde tahlil ederek iyi dersler çıkartarak nasıl olmamız gerekiyor, nasıl yaşamamız gerekiyor, o ecdadımıza layık nasıl bir evlat olabiliriz diye onun  gayretinde oluruz. ”dedi.

Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Mehmet Göktaş konuşmasında “Tarih bir milletin hafızasıdır. Niçin Çanakkale? İstiklâlimiz, istikbalimiz, mukadderat-ı alem-i İslam için. Kınalı kuzuların Bir hilâl uğruna batan güneşlerin bir gül bahçesine girercesine şu kara toprağa girenlerin destanıdır. Masum Anadolu’nun saf çocuğu Mehmetçiğin kükremiş aslan kesildiği yenilmez armadanın en acı, en unutulmaz yenilgiyi tattığı, İmanın tekniğe meydan okuduğu destandır. Orada Türkü, Kürdü, Lazı, Çerkezi, Arabı ve daha birçok yerden gelen Müslümanlar omuz omuza vererek düşmanlara geçit vermediği. Allah’a olan inanç, zaferin kazanılmasına vesile oldu. Hakkari’den Edirne’ye kadar toprakları için savaşan bir millet vardı. Aynı ekmeyi bölüşüp nöbet tutuyorlardı. Kardeşlik ruhunun canlandığı en güzel örnek Çanakkale Zaferi’nde sergilendi. Seyit Onbaşı gibi binlerce destan yazan kahraman askerimiz sayesinde bugün bu kadar rahatız. Hakk’a yürüyenler günü bugün. Çanakkale Zaferi’nde şehit düşen binlerce Müslümanın ruhları şad olsun. Allah rahmet eylesin. Çanakkale Savaşı, I. Dünya Savaşı sırasında 1915-1916 yılları arasında Gelibolu Yarımadası’nda Osmanlı Devleti ile itilaf devletleri arasında yapılan deniz ve kara muharebeleridir. Savaşın sebebi güçlü bir devlet olan ve dünya dengelerini altüst eden Almanya’dan rahatsız olan İngiltere ve Fransa’nın, Birinci Dünya Savaşı’nda, Osmanlı Devleti’ne ait olan Çanakkale Boğazı’nı ele geçirerek, müttefikleri Rusya’ya yardım götürmek ve İstanbul’u işgal ederek Osmanlı Devleti’ni savaş dışı bırakmak istemeleridir.” dedi.

İl Müftüsü Ali Hayri Çelik’in Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Mehmet Göktaş’a hediye takdiminin ardından program sona erdi.

Programa Sinop İl Müftüsü Ali Hayri Çelik, İl Müftü Yardımcıları Kamil Tuncel, Abdullah Söylemez, Şube Müdürleri Huzeyfe Çağlar, Emin Kaplan, daire personeli, din görevlileri katıldı.

Haber: Ahmet ERMİŞ

 

Diyanetliler Platformu  Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Dini Haberler Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Diyanet Duyurular Sayfamız için TIKLAYINIZ

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ