Reklam
D Haber

Adnan Oktar maddesi tüm muhalif basını vuracak!

Torba yasa olarak adlandırılan kanun teklifinde, sadece vergi düzenlemeleri değil, başka birçok konuda da yeni maddeler yer alıyor. Bu düzenlemelerden birisi ise medyaya yönelik…

Adnan Oktar maddesi tüm muhalif basını vuracak!
  • Güncel / Manşet
  • 04 Şubat 2018
  • Adnan Oktar maddesi tüm muhalif basını vuracak! için yorumlar kapalı
Reklam

Torba yasa olarak adlandırılan kanun teklifinde, sadece vergi düzenlemeleri değil, başka birçok konuda da yeni maddeler yer alıyor. Bu düzenlemelerden birisi ise medyaya yönelik…

Vergi kanunları ile bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılması hakkında kanun tasarısı dün TBMM’ye sevk edildi.

Torba yasa olarak adlandırılan kanun teklifinde, sadece vergi düzenlemeleri değil, başka birçok konuda da yeni maddeler yer alıyor.

Bu düzenlemelerden birisi ise medyaya yönelik…

Son dönemde işsiz kalan, maddi baskılar nedeniyle uydu yayını yapamayan ya da OHAL KHK’ları ile kanalları kapatılan gazeteciler, internet üzerinden yayın yapmaya başlamıştı.

İNTERNET YAYINLARI İÇİN DÜZENLEME

Gündem yorumları, özel haberler, röportajlar yayımlayan gazetecilere ilişkin de torba yasaya bir madde eklendi.

Meclis’e sunulan torba yasanın 73. Maddesinde “Karasal, uydu ve kablo ortamından lisanslı olarak yayın yapan medya hizmet sağlayıcı kuruluşlar yayınlarını aynı zamanda internet üzerinden de sunmaya başlamışlardır. Bunun yanında, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’ndan lisansı bulunmayan pek çok kuruluş da kayıtsız olarak internet üzerinden radyo ve televizyon içeriklerini yayınlamaya başlamıştır” denildi.

“SULH CEZA HAKİMİ KARARI İLE ENGELLENEBİLECEKTİR”

Maddenin gerekçesinde bu yayınların denetlenemediği ve vergi yükümlülükleri olmadığı belirtilerek şu ifadeler kullanıldı:

“Madde ile, Üst Kurul kayıtlarında yayın olarak gözüken kuruluşların, eş zamanlı olup olmadığına bakılmaksızın, herhangi bir ilave külfete de girmeksizin yayınlarını isterlerse kendilerine ait internet sitelerinden sunabilecekleri husus açıkça düzenlenmektedir. Radyo ve televizyon yayınlarını sadece internet üzerinden sunmak isteyen kuruluşlara da sadece bu amaçla lisans alabilme imkanı getirilmektedir. Bu sayede söz konusu yayınlar da karasal, uydu ve kablo ortamından yapılan diğer yayınlar gibi Üst Kurulun içerik denetimine tabi olacaktır. bunların haricinde, internet üzerinden, radyo ve televizyon yayını yapan, ancak Üst Kurulca yetkilendirilmeyen kuruluşların yayınları ise Üst Kurulun bildirimi üzerine sulh ceza hakimi kararı ile engellenebilecektir. Bu karar karşı, Ceza Muhakemesi Kanunu hükümlerine göre itiraz yoluna gidilebilecektir.”

KİMLERİ ETKİLEYECEK

Özellikle muhalif gazeteciler için bir nefes borusu haline gelen internet yayınları da bu maddenin kabulü ile denetime tabi olacak. RTÜK yaptığı içerik denetiminde beğenmediği yayınları sulh ceza hakimine bildirerek engelleyebilecek.

Maddenin internet üzerinden de yayın yapan Adnan Oktar’ın televizyonu A9 için de uygulanabileceği söyleniyor. Son dönemde Adnan Oktar ile Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş arasında sert bir tartışma yaşanmıştı. Hükümete yakın isimler A9 kanalının yayınlarını hedef göstermişti. Ancak Oktar’ın internete özel içerik ürettiği, bu yayınları televizyonda yayınlamadığı bu nedenle RTÜK’ün çaresiz kaldığı söylenmişti. (Oda Tv)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ