Diyanet’ten Tokat Gibi Cevap

Müşteri bulamayan bazı acentelerin her yıl yaptığı spekülasyonlara alet olan bir kısım medyanın her yıl temcid pilavı gibi yaptıkları “hac kuralarında hile ” haberine Diyanet İşleri Başkanlığı hac dairesi tokat gibi cevap verdi.Müşteri bulamayan bazı acentelerin her yıl yaptığı spekülasyonlara alet olan bir kısım medyanın her yıl temcid pilavı gibi yaptıkları “hac kuralarında hile ” haberine Diyanet İşleri Başkanlığı hac dairesi tokat gibi cevap verdi.

Diyanet’ten Tokat Gibi Cevap

Müşteri bulamayan bazı acentelerin her yıl yaptığı spekülasyonlara alet olan bir kısım medyanın her yıl temcid pilavı gibi yaptıkları “hac kuralarında hile ” haberine Diyanet İşleri Başkanlığı hac dairesi tokat gibi cevap verdi.

İddiaya göre, Diyanet’in kura sonuçlarını açıklamasından önce, hacı adaylarının zaten belirlendiği ve kuranın “formaliteden” yapıldığı belirtilmişti.

Her yıl, Hac kuraları çekildikten kısa bir süre sonra müşteri kontenjanlarını yeterli şekilde dolduramayan bazı küçük ve halkın gözünde şaibeli olan acenteler “kura sistemini ve bazı firmalara “kıyak” çekildiği iddiası ile medyayı bu yönde yönlendirme girişiminde bulunarak Diyanet’i zan altında bırakmaya çalışmaktaydı.

Diyanete cephe alan medyada bu haberleri yayınlamaktan geri kalmıyordu. Bunlardan biri de bu yıl OdaTv oldu. Odatv, hac kuralarıyla ilgili iddiaları haberine taşıdı. İddiaya göre, Diyanet’in kura sonuçlarını açıklamasından önce, hacı adaylarının zaten belirlendiği ve kuranın “formaliteden” yapıldığı belirtilmişti. Bu arada OdaTV temcit pilavı gibi her yıl yenilenen şaibeli haberi verirken kura çekilen salonu bile yanlış vermişti.

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Odatv’ye konuyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Bilindiği üzere; ülkemizdeki hac ve umre organizasyonlarının uygulanmasına ilişkin kriterler her yıl ‘Bakanlıklararası Hac ve Umre Kurulu’ kararlarıyla belirlenmektedir.

Buna göre;

Söz konusu kurul kararı uyarınca 2018 yılı hac kurası bilgisayar ortamında, basın huzurunda ve iştirak eden vatandaşlarımızın katılımıyla 1 Şubat 2018 tarihinde Diyanet Vakfı Konferans salonunda değil, Başkanlık Konferans Salonunda çekilmiştir.

Haberde iddia edildiği gibi hac kura sonuçları saat 21:00’de değil, aynı gün saat 19:45 itibariyle Başkanlığımız internet sayfasında sorgulamaya açılmıştır. Ayrıca, aynı gün vatandaşlarımızın ön kayıt esnasında müftülüklerimize beyan etmiş oldukları cep telefonlarına saat 20:00’den itibaren kura sonucuna dair bilgilendirme mesajı gönderilmiştir. Hac adaylarına bu SMS’de kesin kayıt işlemi ile ilgili herhangi bir ‘şifre’, ‘kod’ veya ‘numara’ gönderilmemiştir.

Hac kesin kayıtları kura çekiminden bir gün sonra değil, beş gün sonra yapılmaya başlanmıştır.

İnternet üzerinde oluşturulan web sitesinin sabah saat 09:00’dan itibaren 11:00’e kadar iki saat boyunca kapandığı iddiası tamamen asılsız olup, 05 Şubat 2018 tarihinde herhangi bir sıkıntı yaşanmamıştır.”

“SUS PAYI” VERİLDİ Mİ

Acentelerle ilgili bilginin de yer aldığı açıklama şöyle devam etti:

“Hac kayıt belgesi verildikten sonra Bakanlar Kurulu kararı gereği kesin kayıt hakkı elde edenlerin % 60’ı Diyanet İşleri Başkanlığına, % 40’ı ise A Grubu Seyahat Acentalarınca kayıtlarını yaptırabilmektedirler. Sayıları 200’ü bulan Acentalar kur’a çekiminden aylar önce teminat yatırıp Başkanlıkla sözleşme yapmışlardır. Verilen % 40’lık acenta kotasıyla vatandaşlarımız serbest bir şekilde istedikleri acentaya kayıtlarını yaptırmışladır. Dolayısıyla Başkanlığımızca herhangi bir acentaya ‘sus payı’ verildiği iddiası tamamen gerçekdışıdır.

‘Kesin kayıt yaptırabilir’ belgesini alma esnasında vatandaşlarımız, sistemde kayıtlı cep telefonlarına online olarak gönderilen SMS’deki şifreyle Diyanet veya Acenta organizasyonunu belirlenen kota dahilinde tercih etmişlerdir.

Bazı görevlilerimizin A Grubu Seyahat Acentalarından komisyon ve benzeri ilave ücret aldığı iddiası da gerçeği yansıtmamaktadır.”

 

 

Diyanetliler Platformu  Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Dini Haberler Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Diyanet Duyurular Sayfamız için TIKLAYINIZ