İmam Yasin Kılınç İhraç Edildi

İmam Yasin Kılınç İhraç Edildi

Dini Haberler sitesinin kurucusu olduğu ve siteyi farklı isimler üzerinden yönettiği iddia edilen Kırşehir Abidin Hoca Camii İmam Hatibi Yasin Kılınç’a Diyanet İşleri Başkanlığınca soruşturma açıldı. Başkanlık müfettişlerince tamamlanan soruşturma neticesinde Kılınç’ın birkaç gün önce Diyanet’teki imamlık görevinden ihraç edildiği bilgisine ulaştık. Eski yönetim tarafından itina ile korunan Kılınç’ın ihracı, “ilahi adalet tecelli etti” şeklinde yorumlandı.

KILINÇ NEDEN İHRAÇ EDİLDİ?

Kırşehir Abidin Hoca Camii İmam Hatibi Yasin Kılınç’ın “Erdi Karadeniz” ve “Hakkı Söyler” mahlaslarını kullanarak Diyanet’e ve siyasilere yönelik hakaretler içeren haberler kaleme alması sebebiyle ihraç edildiği iddia edildi. Daha önce ulusal basında çıkan haberlerde Kılınç’ın Dini Haberler sitesinin sahibi olduğu ve İslam alimlerine hakaret ettiği dile getirilmişti. Kamuoyunun yakından takip ettiği ve rahatsızlık duyduğu bu isimle ilgili Diyanet’in gerekeni ne zaman yapacağı merak ediliyordu. Kılınç’ın hangi suç kapsamında ihraç edildiğini henüz bilinmiyor. Ancak iltisakı olduğu iddia edilen sitenin yayın çizgisine bakıldığında atılmasına sebep teşkil edecek birçok unsurun olduğu aşikar.

DEVLET ERKANINA VE DİYANET’E HAKARET

Eski Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Özafşar’ın üçlü kararname ile görevden alınması sonrası kaleme alınan yazıların seyrine bakıldığında farklı bir ilişkinin ortaya çıktığı görülüyor. Dönemin Diyanet İşleri Başkanlığından sorumlu Başbakan Yardımcısı Sayın Numan Kurtulmuş hakkında sarf edilen çirkin yakıştırmalar, Diyanet camiasını ve kamuoyunu ciddi şekilde rahatsız etmişti. Eski Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet EminÖzafşar’a yakınlığı ile bilinen Yasin Kılınç’ın bu haberleri, Özafşar’ın üçlü kararname ile görevden alınmasının akabinde kaleme alması dikkatlerden kaçmamıştı.

SORUŞTURMAYI ETKİLEMEK İSTEDİLER

Diyanet İşleri Başkanlığında yaşanan görev değişimi sonrası kuruma karşı saldırı pozisyonuna geçen sitenin, yakın zamanda çok ağır bir kullanması, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından başkanlığa uygun görülen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş başta olmak üzere yönetici konumundaki bazı isimleri alenen hedef seçmesi, başkanlıkça başlatılan soruşturmayı akamete uğratmaya yönelik iftira, yalan ve karalama hamlelerine girdiğini açık bir şekilde ortaya koydu.

BİRÇOK KİŞİNİN GÜNAHINA GİRDİ

15 Temmuz darbe girişimi sonrası site üzerinden birçok ismi hedef seçtiği iddia edilen Kılınç’ı bu yola neden girdiği ve neyi amaçladığı henüz netlik kazanmış değil. Sitede yapılan haberlere dikkatlice bakıldığında, kuruma karşı takınılan kin ve düşmanlık tavrının satırlara ne denli yansıdığını görmemek mümkün değil. Kurum personeline yönelik haberler yapan bir sitenin başkanlığa bu denli saldırmasının ardında yatan nedenlerin ilerleyen zamanlarda ortaya çıkması bekleniyor.

ADINDA DİNİ OLAN SİTE BUNU YAPAR MI?

Kurulduğu günden bu yana başta Diyanet İşleri Başkanlığı olmak üzere, İslami kesime yönelik haberler yaptığı iddiasıyla yayınlar yapan bir sitenin, Allah’ın kesin bir şekilde yasakladığı iftira, yalan, hakaret ve karalama gibi yolları kullanması hangi gerekçe ile izah edilebilir. Umarız bu yanlış yoldan tez vakitte geri dönerler. Gidilen bu yol hem dünyada hem de ahirette kendilerine ciddi manada cezai müeyyide yükleyecektir. Mihrap Haber olarak gelişmeleri yakından takip etmeye devam edeceğiz.

Kaynak: Mihrap Haber

 

Diyanetliler Platformu  Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Dini Haberler Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Diyanet Duyurular Sayfamız için TIKLAYINIZ