O organımızın sağlığı için en az 8 bardak su

Huzursuz bağırsak sendromu hastalığına karşı tavsiyelerde bulunan uzmanlar, sağlıklı bir bağırsak için günde en az 8 bardak su tüketiminin ihmal edilmemesi gerektiğini belirttiler.

O organımızın sağlığı için en az 8 bardak su

Halk arasında huzursuz bağırsak sendromu denilen “İrritabl Bağırsak Sendromu” hastalığı hakkında tavsiyelerde bulunan Memorial Diyarbakır Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü’nden Doç. Dr. Mustafa Yakut, irritabl bağırsak sendromu hakkında bilgi verdi.

İrritabl Bağırsak Sendromu’nun (İBS) tedavisinde ilaç kullanımının yanı sıra beslenme ve yaşam tarzı değişikliklerinin de önemli rol oynadığını ifade eden Doç. Dr. Yakut, sağlıklı bir bağırsak için günde en az 8 bardak su tüketiminin ihmal edilmemesi gerektiğini belirtti.

İBS’nin bir yaşam tarzı olmadığını dile getiren Yakut, “Kişi bununla yaşamak zorunda kalmamalıdır. Kanser gibi önemli hastalıklara dönüşme riski bulunmasa da kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkileyen ve sosyal hayatı kâbusa çevirebilen bir sağlık sorunudur. Evde, işte, toplu taşıma araçlarında, sosyal ortamlarda hasta aniden tuvalete gitme ihtiyacı duyabilir. Bu durum, hem fizyolojik hem de psikolojik sorunlara yol açar. İBS’nin duraklama ve alevlenme dönemleri vardır. Duraklama döneminde hastalık herhangi bir belirti vermez, sadece hafif ishal veya kabızlık oluşur. Ancak alevlenme döneminde hastada bulantı, ishal, kabızlık, karın ağrısı, şişkinlik, gerginlik gibi tüm belirtileri yaşar ve günlük yaşam aktivitelerini yerine getiremeyecek hale gelir.” dedi.

“Kabızlık sırasında yulaf ve keten tohumu iyi çözünebilir lif kaynaklarıdır ve kabızlık sorununun yaşanmasını önemli oranda azaltır.” diyen Yakut, “Ayrıca şişkinlik ve gaz şikâyetlerinin giderilmesine de yardımcı olur. Günde en az 8 bardak su tüketimi ihmal edilmemelidir. Düzenli bağırsak alışkanlığını sağlayabilmek için her gün düzenli bir ritimde güne başlanmalı, kahvaltı saati sabit tutulmalı ve kahvaltıdan ortalama yarım saat sonra tuvalete gitme alışkanlığı edinilmelidir.” ifadelerini kullandı.

“İritabl Bağırsak Sendromu”nun nedeninin tam olarak bilinmediğini hatırlatan Yakut, “Bu hasta gruplarının bağırsaklarında anormallik, bağırsak duvarındaki kaslar ile sinirler arasındaki iletimde bozukluk olduğu tespit edilmiştir. Kişiden kişiye şikâyetler değişiklik gösterebilir. Hastalık, sindirim sistemi ile ilgili bir sorun olduğundan, beslenme büyük önem taşır. Ancak bazı besinlerin, sorunu tetikleyeceği unutulmamalıdır. Bu nedenle hastaların, mutlaka bir uzman kontrolünde yaşam şekli belirlemesi gereklidir.” şeklinde konuştu.

Sağlıklı bağırsağın öneminden bahseden Yakut, şu önerilerde bulundu: “Beslenme sırasında daha küçük porsiyonlar tercih edilmeli, öğünler atlatılmamalıdır. Geceleri beslenme alışkanlığından vazgeçilmelidir. Lokmalar iyi çiğnenmeli ve yavaş yavaş tüketilmelidir. Besinler oturarak tüketilmeli ve iyice tüketilmeden yutulmamalıdır. Düzenli egzersiz ve spor, hastalığa karşı önemli bir etkendir. Kişinin kendi kendine zaman ayırması ve stresten uzak durması önemlidir. Sabahları erkek uyanmaya özen gösterilmelidir. Bol sıvı tüketilmelidir. Gazlı ve kafein içerikli içeceklerden uzak durulmalı veya günlük olarak sınırlandırılmalıdır. Özellikle alevlenme döneminde meyve ve sebzelerin kabukları soyularak tüketilmelidir.”

 

Kaynak: Doğru Haber