Tanrı Kışlalarda Artık Yok

Yıllar yılı kışlalarda askerlere yaptırılan “Tanrı” ya “Hamd” bundan somra “Allah”a yapılacak

Tanrı Kışlalarda Artık Yok

Jandarma Genel Komutanlığından yemek duası yönergesi

Jandarma Genel Komutanlığı, askeriyedeki yemek dualarında bundan sonra “Tanrımıza hamdolsun” değil “Allah’ımıza hamdolsun milletimiz var olsun” şeklinde söylenmesi için yönerge yayımladı.

Jandarma Genel Komutanlığı yayınladığı yönerge ile tüm kışlalarda, yemek dualası öncesi yapılan ve sürekli tepki alan “Tanrımıza hamdolsun” sözleri yerine “Allahım’ıza hamdolsun Milletimiz var olsun” şeklinde dua edilmesini istedi.

Kanal D’den Özgen Bingöl’ün haberine göre, “Tanrımıza hamdolsun, milletimiz varolsun” şeklinde başlayan yemek duası artık “Allahımıza hamdolsun” diye başlayacak.

Konuyla ilgili 2016 yılında Mersin’de yaşayan bir yurttaş Meclis Dilekçe Komisyonu’na başvurarak, yemek duasında geçen ‘Tanrı’ kelimesinin değiştirilmesini istemişti. Komisyon, talebi Milli Savunma Bakanlığı’na sormuştu.

Bakanlık “TSK’da yemek duası uygulamasının yıllardır devam eden yerleşik bir uygulama olduğu değerlendirilmiştir” yanıtı göndermişti. Komisyon, dilekçeyle ilgili başka bir işlem yapmama kararı almıştı.