Başkan Erbaş, Malatya’da din görevlileri ile bir araya geldi

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Malatya’da Din görevlileri ile bir araya geldi.

Başkan Erbaş, Malatya’da din görevlileri ile bir araya geldi

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Malatya’da Din görevlileri ile bir araya geldi.

Malatya Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen programda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, iki gün boyunca Malatya’da çok bereketli ve verimli anlar geçirdiklerini ifade ederek, toplantının hayırlar getirmesini, çalışmalara katkı sağlamasını ve hız kazandırmasını temenni ederek sözlerine başladı.

Başkan Erbaş, din eğitiminin, din hizmetinin daha nitelikli olması için gayret gösterdiklerini belirterek, “Kur’an’ı ulaştırmadığımız bir gönül kalmasın, bir kardeşimiz kalmasın diye nasıl yeni usuller ortaya koyabiliriz, amacımız budur” dedi.

Din görevlilerinin sorumlulukları açısından bakıldığında Peygamberlerin varisleri olduğunu kaydeden Başkan Erbaş, “Hakkın batıla hakim olmasına şahitlik edeceğiz, iyiliklerle meşgul olup kötülüklerden insanları uzaklaştıracağız. Müjdeci olacağız, uyarıcı olacağız. Bugün biz Peygamberlerin varislerine diyoruz ki, kalkın ve aydınlatın insanları, çünkü Peygamber bu vazifeyi yaptı. Bu emaneti yerine getirdi. Şimdi peygamberlerin varisleri üzerinde bu emanet. Kalkacak ve uyaracağız” diye konuştu.

“Bir takım ideolojilerle gençlerin zihinleri iğfal ediliyor” 

Birtakım ideolojilerle gençlerin zihinlerinin iğfal edildiğine dikkati çeken Başkan Erbaş, “Gençlerimiz böyle bir tehlikeyle karşı karşıyayken biz nasıl yerimizde durabiliriz” ifadelerini kullandı.

Başkan Erbaş, Müslümanların çocuklarının kandırıldığını, değerlerin dejenere edildiğini anlatarak, “Dünyada İslam’dan uzaklaştırma projesi, politikası acımasızca yürütülüyor. Terör örgütleri kuruyorlar, silah fabrikaları harıl harıl İslam’dan insanları uzaklaştıran örgütlere çalışıyor” şeklinde konuştu.

Peygamberin İslam’ı anlatırken verdiği mücadeleye işaret eden Başkan Erbaş, “Peygamberimizi hatırlayalım, nasıl o, kalpleri kararmış, muannit, put perest insanlarla her türlü işkenceyi, cezayı göze alarak, peygamberimiz nasıl mücadele etti. Biz de onun gibi mücadeleci bir ruha sahip olursak işte o zaman “el ulema verasetül enbiya” sıfatını hak edeceğiz. Fırsatlar önümüzde gençler bizi bekliyor.” ifadelerini kullandı.

Zor zamanlarda her türlü eza ve cefayı göze alarak insanların inancını, imanını kurtarmaya çalışan insanların örnekliğine işaret eden Başkan Erbaş, din görevlisinin de onlar gibi çalışması gerektiğini belirterek, “Hangi mahallede görevli isek o mahallede hala Kur’an-ı Kerim okumasını bilmeyen varsa, hala bir takım yanlış din algılarının peşinden gidenler varsa bundan mesul olan biziz” şeklinde konuştu.

Camilerde yapılan ‘Camii Dersleri’nin önemine değinen Başkan Erbaş, bu derslerinin camileri yeniden hüviyetine kavuşmasına vesile olduğunu söyledi.

“Devlet millet birliği bizi yüceltiyor”

Başkan Erbaş, Türkiye Diyanet Vakfının düzenlediği iyilik ödüllerinde bir din görevlisinin çalışmalarından dolayı ödüle layık görüldüğünü hatırlatarak, şöyle konuştu:

“Devlet millet birliğinin bizi nasıl yücelttiğini, nasıl yükselttiğini orada bir kez daha gördük. ‘Vefa Ödülü’nü Türk silahlı kuvvetlerine verdik. Genel Kurmay Başkanımızın orada yaptığı konuşma, kuvvet komutanlarımızın yan yana bizimle beraber olması muhteşemdi.”

Hizmet edilecek alanın çok geniş olduğuna işaret eden Başkan Erbaş, “Yeter ki hizmet aşkı hizmet ve samimiyetle gönülleri fethediniz. İmam önderdir, örnektir. Eğer siz gönülleri fethederseniz sizin gibi olmak isteyen nesiller çoğalır” dedi

“Dünyevileşme hastalığından insanımızı korumamız lazım”

Dünyevileşme tehlikesinin altını çizen Başkan Erbaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dünyevileşme hastalığından insanımızı korumamız lazım. Dünyevileşme tutkusu insanı, insana pazarlarda sattırıyordu. Dünyevileşme tutkusu her asırda olmuştur, bugün de var. Biz bunların altında kalmayacağız. Bunları mutlaka bizim aşkımız heyecanımız, samimiyetimiz, heyecanımız bunları yenecek. Örnek insan, ilim ve hikmet sahibi insanlar olacağız. Rabbimizin yoluna hikmetle, güzel hasene ile davet edeceğiz. Kaba saba sözlerle değil.”

Toplantıya Diyanet İşleri Başkan Yardımcıları Prof. Dr. Huriye Martı, Prof. Dr. Ramazan Muslu, Din İşleri Yüksek Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. Cenksu Üçer, Başkanlığın üst düzey yöneticileri ve bölgede görev yapan din görevlileri katıldı.

 

Diyanetliler Platformu  Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Dini Haberler Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Diyanet Duyurular Sayfamız için TIKLAYINIZ