Diyanet Tam Özerk Olmalıdır

Diva-Sen Genel Başkanı Mustafa Çopursuz, “Diyanet İşleri Başkanlığının siyasi malzeme yapılmasının önüne geçilebilmesi için tam özerk olmalıdır” dedi.

Diyanet Tam Özerk Olmalıdır

Bir dizi sendikal çalışmalara katılmak üzere Diva-Sen Genel Başkan yardımcısı Mustafa FİDAN ile Ağrı Din Görevlileri aylık mut’at toplantısına katılan Genel Başkan Mustafa ÇOPURSUZ, Diyanet İşleri Başkanlığının siyasi malzeme yapılmasının önüne geçilebilmesi için tam özerk yapıya kavuşturulması görüşlerini yineleyerek, son zamanlarda ilgili ilgisiz tüm tarafların kurum üzerinden elini eteğini çekmesi gerektiğini söyledi.

A.İ.Ç.Ü Konferans salonunda yapılan Ağrı Müftülüğü Kasım ayı din görevlileri toplantısında ilk konuşmayı genel başkan yardımcısı Mustafa FİDAN yaptı. Sendikacılıkta bir farkındalık oluşturmak için çaba sarf ettiklerini dile getiren FİDAN, kardeşlik duygularının önüne geçen tüm ayrılıkları ve huzur bozan olumsuzlukları asla ve asla tasvip etmediklerini söyledi. Ayrıca, Türkiye Cumhuriyetinin bir bütün olduğunu, oysa bu bütünlüğü bozmaya çalışan her türlü şer odaklara karşı tek vücut olunması gerektiğini dile getirdi.

Daha sonra Diva-Sen hakkında bilgi vermek ve sendikal ahlak ve kültürünün nasıl olması gerektiğine vurgu yapmak üzere Genel Başkan Mustafa ÇOPURSUZ kürsüye gelerek; “Ülkemizin adeta çimentosu konumunda olan Diyanet İşleri Başkanlığımız yeryüzü coğrafyasında tüm Müslümanların göz bebeği haline gelmiştir. Güzide kurum birilerinin kendi emelleri uğruna başkalarından almak istedikleri intikamla yıpratılmayacak kadar saygındır. Art niyetli kişilerin kurum ve çalışanlarını alet ederek dünyalık emellerine kavuşmak istedikleri alenen ortadadır. Bundan kurtulmak da tam özerk yapıya kavuşturulmasıyla mümkün olacaktır. Bununla beraber, hükumet hangi siyasi partiden oluşmuş ise kurumun da o partinin emri altında girdiği inancı toplumsal bir algı haline gelmiştir. Bu durum ise hem kurumumuza hem de yüce dinimize olumsuz yönde etki etmektedir. Bu ve diğer sebeplerden dolayı Diyanet İşleri Başkanlığının tam özerk yapıya sahip olması gerektiğini savunuyoruz.

Dini Haberler Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ

Diğer taraftan, ülkemizde bulunan tüm vatandaşlarımızın ayrı bölgelerde olmaları, ayrı lisan ve lehçelerle konuşmaları, renklerinin ve ırklarının ayrı olması Allah Teâlâ’nın tasarrufu iledir. Buna hiç kimsenin itiraz hakkı dahi yoktur. O halde tüm bu farklılıkları zenginlik olarak görmeliyiz ve birlik olmamızın tek yolunun din kardeşliğimizi ön plana çıkarmamızla mümkün olacaktır. Bu manadan olmak üzere Diva-Sen olarak savunduğumuz ve dile getirdiğimiz husus budur. Yani Diva-Sen İslam kardeşliğini ön plana çıkarmakta olup hiçbir illegal örgütün yanında veya arka bahçesinde yer almamaktadır. PKK, FETÖ/PDY vs… terör örgütlerine karşı tavrımız nettir. Vatan ve mukaddes değerler dışında her şey bizim için teferruattır.

Ayrıca, ülkemizde sendikalar faaliyetlerine başladığı zaman kamu çalışanlarının kısa sürede umudu haline geldiğini herkes bilir. Lakin ilerleyen zaman içerisinde ahlak ve kültür erozyonuna uğradığı için günümüzde sendikalar bir umut olmaktan çıkmıştır. Bu nedenle kaybolan sendikal ahlakın ve kültürün tesisi de Tüm Memur-Sen Konfederasyonumuz ve Diva-Sen vasıtasıyla mümkün olacaktır. Mademki kamu çalışanlarının özlük, mali ve sosyal haklarında iyileştirilmesi gereken birçok hususlar var o halde söz konusu şikâyetlerin en aza indirilmesi adına kamuoyu oluşturulması gerekmektedir. Gücünü üyesinden alan bir anlayışa sahip olan sendikamız Diva-Sen bu konuda kendisini yetiştirmiş bilge ve donanımlı lokomotiflere sahiptir.

Elhasıl, Diva-Sen ailesi olarak cennet vatan toprağımızın her köşesinde aynı anlayışa ve söylemlere sahip olduğumuz herkes tarafından bilinmelidir”. Diyerek toplantıya katılan tüm görevlileri sevgi ve saygıyla selamlayarak konuşmasını bitirdi.

Diyanetliler Platformu  Grup sayfamıza katılmak için >>> TIKLAYINIZ