YETENEKLERİNİZİ KEŞFE ÇIKIN!

14 Aralık 2017 günü, birtakım programlar ve ziyaretler için Yahyalı İlçesinde bulunan İl Müftümüz Doç. Dr. Şahin Güven, ilk önce saat 09.00’da, Yahyalı Mustafa Koyuncu Fen Lisesi öğrencilerine konferans verdi.

YETENEKLERİNİZİ KEŞFE ÇIKIN!

14 Aralık 2017 günü, birtakım programlar ve ziyaretler için Yahyalı İlçesinde bulunan İl Müftümüz Doç. Dr. Şahin Güven, ilk önce saat 09.00’da, Yahyalı Mustafa Koyuncu Fen Lisesi öğrencilerine konferans verdi.

Sözlerinin başında, gençlerin, geleceği iyi okumalarını ve bu okuyuşlarının sonucunda da kendilerini geleceğe en iyi şekilde hazırlamalarını tavsiye eden Sayın Güven, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Siz gençlerin, kendinize birtakım hedefler belirlemeniz gerekir. Hedefler belirlendiğinde, o hedefler doğrultusunda yola çıkılır ve yürünür. Hedefi olmayan gençlerin gideceği hiçbir yer yoktur. Hedeflerimiz üzere hareket edeceğiz ama bu hedefler, yeteneklerimize uygun şeyler olmalıdır ki bize ve çevremize fayda getirsin. Yeteneklerimiz vesilesiyle kendimize güzel bir gelecek inşa ederiz.

Yüce Allah, her insana ayrı yetenekler vermiştir. Biz insanlar, bu yeteneklerimizi her zaman tespit edemeyiz ve bunun sonucunda da nereye gideceğimizi, ne yapacağımızı bilemediğimizden dolayı sıkıntılar yaşarız. Yeteneklerinizin dışında tercihler yapılınca huzurlu bir çalışma hayatınız olmaz. Çünkü seçilen üniversite, bölüm vb. aynı zamanda insanın mesleği olacaktır. Sevilmeyen bir mesleği, popüler olduğu için seçince bu durum, kişiye hayat boyu sıkıntı getirecektir.”

“YETENEKLERİNİZİN KEŞFİNDE BÜYÜKLERİNİZ YARDIMCI OLMALI!”

Sayın Güven, gençlerin, öncelikle yeteneklerini belirlemelerini ve bir anlamda kendilerinde saklı olan yeteneklerini keşfetmelerini ifade ettikten sonra, bu konunun önemini anlamaları noktasında şu sözlerine yer verdi:

“Yeteneklerinizi belki kendiniz keşfedemeyebilirsiniz. O zaman öğretmenleriniz ya da anne babalarınız, aile büyükleriniz, yeteneklerinizi keşfetmeniz konusunda size yardımcı olmalıdır.

Mesela insanlarla bir araya gelmeyi, konuşmayı, onlarla muhabbet etmeyi, onlarla ilgilenmeyi sevmeyen bir kişi, eğitimci olabilir mi? İster istemez böyle bir tercihte bulunan kişi, çalışma hayatında ya kendisine zarar verecektir ya da öğrencilerine, eğitmek için kendisine emanet edilen nesillere zarar verecektir.”

“SİZ İŞ ARAMAYIN, İŞ SİZİ ARASIN!”

Gençlere, seçtikleri mesleklerinde, o mesleği yapanların arasında en iyilerden olmalarını tavsiye eden Sayın Güven, böyle yapıldığında iş aramalarına bile gerek kalmayacağını, insanların kendilerini bir şekilde bulabileceklerini belirttikten sonra konuşmasına şöyle devam etti:

“Kendi alanınızın en iyisi olmanız için çok çalışmanız ve kendinizi geliştirmeniz gerekir. Kendinizi geliştirdiğiniz zaman, siz iş aramayacaksınız, iş sizi arayacaktır. İşini yaptıracak işverenler, sizi er ya da geç bulacaktır.

Aynı zamanda bizi yaratan Rabbimize olan kulluk görevimizi de ihmal etmememiz gerekiyor. İnsan, dünya hayatında 3 şeye karşı sorumludur. Birincisi, kendisini yaratan Yüce Allah’a karşı sorumluluğudur; ikinci olarak, insanlara karşı sorumlulukları vardır; üçüncüsü de evrene, kâinata karşı sorumluluklarıdır.

Yüce Allah’a karşı olan görev ve sorumluluklarımız için O’nun bizlere kılavuz olarak gönderdiği Kur’an-ı Kerim’i okumamız ve onun emirlerine, yasaklarına göre hareket etmemiz gerekir. Kur’an’ı bilenler, daha iyi ilerletmeli ve anlamıyla birlikte okumalılar; bilmeyenler de bir an önce öğrenmenin ve Kur’an’la içli dışlı olmanın lezzetine varmalıdırlar.Ayrıca bize rehber olarak gönderilmiş olan Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa’yı (sallallahu aleyhi ve sellem) de çok iyi tanımamız lazım. O’nun hayatıyla ilgili kitaplar okunmalı ve hatta siyer kitaplığı oluşturulmalıdır.

İnsanlara karşı olan sorumluluklarımızı da önemsememiz gerekmektedir. Hem onlara gücümüz yettiğince yardımcı olmak ve hem de örneklik teşkil etmek zorundayız. Anne babamız, büyüklerimiz vb. herkesin seveceği ve sayacağı kişilikler olmalıyız.

Kâinata karşı olan görevlerimizde de yine Rabbimizi dinleyip canlı ya da cansız bütün varlığa karşı merhamet sahibi olabilmeliyiz. Peygamber Efendimiz, çok susamış bir köpeğe, derin bir kuyuya inerek su çıkarıp içirdiği için günahları affedilip de cennete giden bir insandan bahseder bize. Küçük bir iş olarak görsek de çok büyük bir fedakârlıktır bu.”

Konferans sonrası İl Müftümüz Sayın Güven’in başkanlığında İlçe Müftüleri toplantısı Yahyalı Erkek Yatılı Hafızlık Okulu’nda yapıldı. Toplantı sonrası da ilçe müftülerimiz Yahyalı İlçesinde bulunan toplam 15 okulda konferans verdiler.