Reklam
D Haber

Kapitalizmden itiraflar ve Kurbanları

A.Raif Öztürk

A.Raif Öztürk

20 Nisan 1950 yılında Tekirdağ Çorlu’da doğan Raif Öztürk, ilkokulu Çatalca’da, orta tahsilini ise Beykoz’da tamamladı 2002’de ‘Fikir Bahçesinden BİR DEMET’ isimli bir kitabı yayınlanan A. Raif Öztürk’ün, ‘Bir nefes sıhhat, EŞİTTİR SECDE’, ‘Gerçek Huzur ve Mutluluk’ adlı kitapları baskı aşamasında, ‘Esma-ül Hüsna ile NİYAZ’ adlı kitabıyla ilgili ise çalışmalarını sürdürüyor. Öztürk, Türk Tasavvuf. Musikisi Yûşa İlâhi Grubu’nda 4,5 yıl görev yapmış ve Televizyonlarda ve çeşitli etkinliklerde de sahne almıştır… Ayrıca ‘İstanbul İlim ve Kültür Vakfı’ Yüksek İstişare Kurulu görevlisidir. Hiç Kur’ân okumasını bilmeyen 30-40 kişilik guruplara, 10 derste (aynı yarım günde ve toplam 10 saatte) Kur’ân Öğretme Uzmanıdır. Kendisi Kur’ân Kıraat ve Tashih-i Hurûf eğitimlidir.
  • D Haber Yazarları
  • 03 Aralık 2017
  • Kapitalizmden itiraflar ve Kurbanları için yorumlar kapalı

Abdülhalim dostumdan e-mailime hârika ve ibretlik bir yazı geldi. Umarım siz de çok beğeneceksiniz. Hatta siz de dost ve sevdiklerinizle paylaşacaksınız. İşte o yazı:

Merhaba… Ben Kapitalizm! 
Küçük kızlarınızı Barbie Bebeklerle büyüttüm, bugün sizden estetik operasyon için para istiyorlar diye neden şaşırıyorsunuz! Çıkarlarım uğruna kocaman bir moda endüstrisi yarattım! İstediğimi de elde ettim, 17 yaşındaki kızların çoğu dış görünüşlerinden rahatsız.

Ben Kapitalizmim! Bir kadının bir moda dergisini 15 dakika karıştırması kendi vücudunu beğenmemesine yetiyor! 
Ben Kapitalizmim ve bakış açınızı öyle bir değiştirdim ki, hırsız bir CEO’nun hayat hikâyesi sizin için “azim ve başarı hikâyesi” olabiliyor. 
Ben Kapitalizmim ve ortalama bir insanın günde 5,5 saat TV izlediği, kitap okumadığı, tiyatro ve sinemaya çok az gittiği bir toplumda alaşağı edilmek gibi bir kaygım yok! 
Elbette bütün kapitalistler birer “aziz” gibi konuşacaklar, tıpkı Bill Gates gibi, 150 milyon dolarlık 66.000 m2 bir evde yaşayan bir aziz!

Ben Kapitalizmim ve benim yüzümden ortalık miras kavgaları yüzünden kanlı bıçaklı olmuş akrabalarla dolu. Her yıl20 milyon çocuk açlıktan ölürken siz bir koşu bandının üstünde fazla yağlarınızı eritmek için ter döküyorsunuz!… 
Ben Kapitalizmim ve benim yüzümden dünyada 600 milyon obez ve 1,4 milyar aç insan var! 
Ben Kapitalizmim ve Starbucks için kahve üreten bir çiftçinin oradan bir bardak kahve satın alabilmesi için 3 gün çalışması gerek! 
Ben Kapitalizmim ve Uzak Doğu’da 8-12 yaş arası kızlar $200 gibi komik bir paralarla seks kölesi olarak satılıyorlar. Ben Kapitalizmim ve “serbest piyasa ekonomisi” dünyanın en büyük yalanı. Ben Kapitalizmim ve Amerikalıların % 24’ü, eğer milyarder olmaları için bütün ailelerini reddetmeleri gerekecekse, bunu yapabileceklerini söylüyor.

Ben Kapitalizmim ve 15 yaşındaki bir çocuğun iPad alabilmek için böbreğini sattığını duyunca zevkten dört köşe oldum! 
Ben Kapitalizmim ve Madonna’nın sadece Londra’da 8 evi var, hem de ortalama 600 evsize barınak olabilecek büyüklükte. 
Afrika kıtası dünyanın altın rezervlerinin % 90’ını elinde bulundurmasına rağmen, dünyada sadece 4 tane Afrikalı milyarder var…

Ben Kapitalizmim ve Afrika kıtasından her sene $8.5 milyar değerinde pırlanta çıkıyor, kıtanın açlık sorununu çözmeye yetecek miktar!… 
Ben Kapitalizmim ve siz pırlantalara bayılırsınız, Hindistan’da 1 milyon kişi günde 1-2 dolar kazanarak o pırlantaları üretiyorlar. 
Dünyayı sarışın kadınların güzel olduğuna inandırdım, bu yüzden Asya kıtasında 300 milyon kadın düzenli olarak beyazlatıcı sabun kullanıyor. 
Ben Kapitalizmim ve sizin hayatlarına özendiğiniz Hollywood yıldızlarının % 64’ü kokain bağımlısı. 
Ben Kapitalizmim ve yılda 20 milyon çocuk açlıktan ölürken sizi aynı tişörtü haftada iki kez giymeye utanır hale getirdim. 
Ben Kapitalizmim ve siz hangi tanrıdan bahsediyorsunuz, artık farkına varın, taptığınız tek tanrı benim! Ben Kapitalizmim ve siz hangi tanrıdan bahsediyorsunuz, Müslümanlar 5 yıldızlı Kâbe manzaralı otellerinde, “ibadet” ederlerken? 
Ben Kapitalizmim ve siz hangi tanrıdan bahsediyorsunuz, bütün dünya (ve İslam âlemi) Hıristiyan bayramı Noel’i sırf alışveriş yapıp eğlenmek için “kutlarken”? 
ABD’de 7 milyon evsiz insanın olduğundan kimsenin haberi yok, çünkü TV’de gördüğünüz Amerikalıların hepsi havuzlu villalarda yaşıyorlar.

Ben Kapitalizmim ve yine başardım! Bütün kadınları, dolapları tıka basa dolu olduğu halde giyecek hiçbir şeyleri olmadığına inandırdım. 
Dünya nüfusunun % 50’si, dünya kaynaklarının ve zenginliklerinin % 1’ine sahip. 
Dünya nüfusunun % 1’i, dünya kaynaklarının ve zenginliklerinin % 50’sine sahip. 
Ben Kapitalizmim ve bankacılar benim evlatlarım. 
Amerikalıların % 85’i eğer ekonomik durumlarını iyileştirebilecekse, faşist bir hükümeti seçebileceklerini söylüyor. İşte bu kapitalin gücü! …

Amy Winehouse gibi bağımlılara acırken, hepinizin birer kapitalist bağımlı olduğunu unutmanız ne kadar komik!…

Zavallı tüketim bağımlıları… (Kaynak: The Price of Inequality W.H.Norton & Co. 2012,2013.)

Muhteşem bir yazı değil mi? Bundan sonrası takdirlerinize kalmış…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ